This paragraph should be hidden.
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
Sign up to receive a notification when this product is back in stock.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Colinet is a highly distinctive suite that perfectly complements any bath by providing a wide décor style reach depending on its finish. In chrome and brushed nickel, Colinet is tailored Traditional. In brushed gold, it’s the epitome of glamour. In matte black, it defines industrial chic. Its name is inspired by colonnette, which is a small, slender column in architectural design.
Inspired by colonnette to fit into traditional decors
Highly distinctive suite perfectly complements any bath
Brushed gold pairs rich, warm tones with lush texturing for a timeless finish
Coordinates with other accessories in the Moen Colinet Collection (sold separately)
| Part Number | YB0503BG |
|---|---|
| Accessories List | No Accessories Included |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Assembled Height (cm) | 6.00 cm |
| Assembled Height (ft) | 0.20 ft |
| Assembled Height (in) | 2.36 in |
| Assembled Length (cm) | 13.50 cm |
| Assembled Length (ft) | 0.44 ft |
| Assembled Length (in) | 5.31 in |
| Assembled Weight (g) | 2103.38 g |
| Assembled Weight (ml) | 2103.38 ml |
|---|---|
| Assembled Weight (oz) | 74.19 oz |
| Assembled Width (cm) | 13.50 cm |
| Assembled Width (in) | 5.31 in |
| Assembled Width (mm) | 135.00 mm |
| Bathroom Accessory Type | Robe Hook |
| Certifications | No Certifications |
| Colour | Brushed Gold |
| Mount Style | Wall |
| Number of Pieces | 1 |
| Package Depth (cm) | 13.50 cm |
| Package Depth (in) | 5.31 in |
| Package Height (cm) | 6.00 cm |
| Package Height (in) | 2.36 in |
| Package Weight (kg) | 2.10 kg |
| Package Weight (lb) | 4.63 lb |
| Package Width (cm) | 13.50 cm |
| Package Width (in) | 5.31 in |
| Primary Material | Metal |
Only Show Differences | Currently Viewing | ||||
| Ratings | |||||
| Accessories List | No Accessories Included | ||||
| Advanced Features | No Advanced Features | ||||
| Assembled Height (cm) | 6.00 cm |
