This paragraph should be hidden.















Vanity Art
White / Polished Chrome
Please select all variant options to view product availability.
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Vanity Art
Are you tired of your old bathtub and need a new one? Vanity Art's premium bathtub is here to provide you with ultimate comfort and relaxation. The freestanding bathtub can be paired with any tub filler depending on the style of bathroom you desire. The air bubble feature allows you to enjoy a relaxing body massage while soaking in the tub. The high-pressure jet nozzle delivers accurate air pressure to help massage your body and promote relaxation. The high-performance pump provides balanced support for long-term use. The bathtub also features lights that illuminate the water. These bathtubs are as visually pleasing as they are comfortable, with world-class modern designs and ergonomic features. Made from the finest selection of high-quality raw materials, they are designed for long-lasting use and to remain bright and clean as new. The faucet and bath pillow are not included.
Longer relaxation without refilling with acrylic construction that helps bathwater stay warmer for extended enjoyment
Spa feel in your own home with bubble massage creating a resort-inspired experience in everyday bathing
Inviting designer centrepiece look with freestanding style that brings elegance and modern refinement to bathroom spaces
Comfortable support for long soaks with ergonomic shaping allowing natural reclining for deeper relaxation
Effortless luxury maintenance designed to stay polished and clean with minimal effort over time
| Accessories List | Drain, No Accessories Included |
|---|---|
| Accessories List | Drain, No Accessories Included |
| Advanced Features | Durable |
| Advanced Features | Durable |
| Basin Depth (In) | 0.00 in |
| Basin Depth (In) | 0.00 in |
| Basin Depth (cm) | 0.00 cm |
| Basin Depth (cm) | 0.00 cm |
| Basin Length (In) | 0.00 in |
| Basin Length (In) | 0.00 in |
| Basin Length (cm) | 0.00 cm |
|---|---|
| Basin Length (cm) | 0.00 cm |
| Basin Width (In) | 0.00 in |
| Basin Width (In) | 0.00 in |
| Basin Width (cm) | 0.00 cm |
| Basin Width (cm) | 0.00 cm |
| Bath Therapy Type | Air Bath |
| Bath Therapy Type | Air Bath |
| Capacity (Persons) | 1 |
| Capacity (Persons) | 1 |
| Certifications | No Certifications |
| Certifications | No Certifications |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Control Type | No Control |
| Control Type | No Control |
| Drain Side | Center |
| Drain Side | Center |
| Exterior Shape | Oval |
| Exterior Shape | Oval |
| Faucet Mount Location | Floor |
| Faucet Mount Location | Floor |
| Flow Rate (gal/min) | 3.00 gal (US)/min |
| Flow Rate (gal/min) | 3.00 gal (US)/min |
| Flow Rate (l/min) | 11.36 l/min |
| Flow Rate (l/min) | 11.36 l/min |
| Hardware Material | Chrome |
| Hardware Material | Chrome |
| Interior Shape | Oval |
| Interior Shape | Oval |
| Number of Jet Settings | 0 |
| Number of Jet Settings | 0 |
| Number of Jets | 0 |
| Number of Jets | 0 |
| Package Depth (cm) | 118.53 cm |
| Package Depth (cm) | 118.53 cm |
| Package Depth (in) | 46.67 in |
| Package Depth (in) | 46.67 in |
| Package Height (cm) | 59.44 cm |
| Package Height (cm) | 59.44 cm |
| Package Height (in) | 23.40 in |
| Package Height (in) | 23.40 in |
| Package Weight (kg) | 92.59 kg |
| Package Weight (kg) | 92.59 kg |
| Package Weight (lb) | 204.13 lb |
| Package Weight (lb) | 204.13 lb |
| Package Width (cm) | 49.53 cm |
| Package Width (cm) | 49.53 cm |
| Package Width (in) | 19.50 in |
| Package Width (in) | 19.50 in |
| Primary Material | Acrylic |
| Primary Material | Acrylic |
| Product Capacity (Gal) | 65.00 gal (US) |
| Product Capacity (Gal) | 65.00 gal (US) |
| Product Capacity (l) | 246.05 l |
| Product Capacity (l) | 246.05 l |
| Product Height (cm) | 57.91 cm |
| Product Height (cm) | 57.91 cm |
| Product Height (ft) | 1.90 ft |
| Product Height (ft) | 1.90 ft |
| Product Height (in) | 22.80 in |
| Product Height (in) | 22.80 in |
| Product Length (cm) | 139.95 cm |
| Product Length (cm) | 139.95 cm |
| Product Length (ft) | 4.59 ft |
| Product Length (ft) | 4.59 ft |
| Product Weight (kg) | 39.92 kg |
| Product Weight (kg) | 39.92 kg |
| Product Weight (lb) | 88.00 lb |
| Product Weight (lb) | 88.00 lb |
| Product Width (cm) | 81.03 cm |
| Product Width (cm) | 81.03 cm |
| Product Width (in) | 31.90 in |
| Product Width (in) | 31.90 in |
| Product Width (mm) | 810.26 mm |
| Product Width (mm) | 810.26 mm |
| Style | Modern |
| Style | Modern |
| Threshold Height (In) | 0.00 in |
| Threshold Height (In) | 0.00 in |
| Threshold Height (cm) | 0.00 cm |
| Threshold Height (cm) | 0.00 cm |
| Tub Type | Freestanding |
| Tub Type | Freestanding |
| Voltage (V) | 120 V |
| Voltage (V) | 120 V |

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.