This paragraph should be hidden.











UPPAbaby
Out of stock at Leduc, AB
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
UPPAbaby
The Soma Smart Bassinet blends smart technology, premium materials, and advanced safety features to create a customized sleep environment for baby. With a breathable mattress and patented motion technology, it’s designed to give you both the restful sleep and support you deserve.
Smart bassinet with customizable motions, app control, and safety-first design
400 customizable combinations through 5 unique motions and 5 adjustable speeds
Patented MultiMotion Technology that mirrors your motions
Breathable mesh mattress for a safe, comfortable, and ventilated sleep surface
Unique MotionSync Technology matches your movements in the app for a personalized experience
8-hour run time for extended sleep cycles through the night
| Part Number | 2101ROSCACHR |
|---|---|
| Colour | Sand Melange |
| Fabric Colour | Beige |
| Fabric Type | Polyester |
| Pattern Type | Solid |
| Material(s) | Fabric, Plastic |
| Seating Capacity | 1 |
| Number of Pieces | 6 |
| Advanced Features | Assembly Required |
| Maximum Weight Capacity (lb) | 25 lb |
| Product Use(s) | Indoor |
|---|---|
| Assembled Height (in) | 37.01 in |
| Assembled Depth (in) | 24 1/2 in |
| Assembled Width (in) | 33.74 in |
| Assembled Weight (lb) | 30.4 lb |
| Package Height (in) | 36.26 in |
| Package Depth (in) | 26.61 in |
| Package Width (in) | 10.87 in |
| Package Weight (lb) | 37.04 lb |
| Advanced Features | Assembly Required |
| Assembled Depth (cm) | 62.20 cm |
| Assembled Depth (ft) | 2.04 ft |
| Assembled Depth (in) | 24 1/2 in |
| Assembled Height (cm) | 94.00 cm |
| Assembled Height (ft) | 3.08 ft |
| Assembled Height (in) | 37.01 in |
| Assembled Weight (kg) | 13.80 kg |
| Assembled Weight (lb) | 30.4 lb |
| Assembled Width (cm) | 85.70 cm |
| Assembled Width (in) | 33.74 in |
| Assembled Width (mm) | 857.00 mm |
| Colour | Sand Melange |
| Fabric Colour | Beige |
| Fabric Type | Polyester |
| Material(s) | Fabric, Plastic |
| Maximum Weight Capacity (g) | 11340 g |
| Maximum Weight Capacity (kg) | 11 kg |
| Maximum Weight Capacity (lb) | 25 lb |
| Number of Pieces | 6 |
| Package Depth (cm) | 67.60 cm |
| Package Depth (in) | 26.61 in |
| Package Height (cm) | 92.10 cm |
| Package Height (in) | 36.26 in |
| Package Weight (kg) | 16.80 kg |
| Package Weight (lb) | 37.04 lb |
| Package Width (cm) | 27.60 cm |
| Package Width (in) | 10.87 in |
| Pattern Type | Solid |
| Product Use(s) | Indoor |
| Seating Capacity | 1 |
Only Show Differences | ||||||||||
| Ratings | ||||||||||
| Colour | Sand Melange | Sand Melange | Sand Melange | Sand Melange | Grey | Grey | Sand | Sand | Ivory | Ivory |
| Fabric Colour | Beige | Beige | ||||||||
| Fabric Type | Polyester | Polyester |
5 starsstars
4 starsstars
3 starsstars
2 starsstars
1 starstars
Originally posted on UPPAbaby.com
Originally posted on UPPAbaby.com
Originally posted on UPPAbaby.com
Originally posted on UPPAbaby.com
Originally posted on UPPAbaby.com

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.