Big Spring Tire Sale: SAVE UP TO 25%* on select tires and wheels from quality brands.
Shop NowThis paragraph should be hidden.




Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
Sign up to receive a notification when this product is back in stock.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
The Venice Fire Table is made of high-performance cast concrete which is strong & durable. Safe and warm bonfire experience - crafted with the customer in mind, the Venice Fire Table's patio flame is CSA & CE certified. Admire the dancing flames on the lava rock while keeping cozy within the heating radius of the fire table. The Venice fire table offers a comfortable space to sit around. With either a pre-attached 10 ft hose with regulator for a 20lbs. propane tank or a 10ft hose with brass quick connect ends for natural gas connection, it's easy to set up anywhere outside in your backyard.
Modeno Nantucket Fire Bowl has a maximum heat output of 40,000 BTUs
Equipped with an electronic ignition with auto safety shut-off
Body constructed with high performance cast concrete
Burner constructed with 18 gauge and 304 stainless steel
CSA & CE certified
Lava rock and canvas cover included
Overall size: 27" L x 27" W x 14" H (68 x 68 x 35 cm)
Burner pan internal dimensions: 17.7" L (45 cm)
Burner length: 9.8" (24.8 cm)
Media lava rock: 13.2 lbs (5.9 kg)
Fuel type: Natural Gas
| Part Number | G6M6 |
|---|---|
| Lava Rock Colour | Black |
| Lava Rock Type | Lava Rock |
| Natural Gas Compatible | Yes |
| Total Heat Generated (BTU) | 40000 Btu |
| Shape | Round |
| Primary Colour | Grey |
| Primary Material | Concrete |
| Product Use(s) | Outdoor, Heating |
| Assembled Height (in) | 13.98 in |
| Assembled Length (in) | 27 in |
|---|---|
| Assembled Width (in) | 27.01 in |
| Assembled Weight (lb) | 82.9 lb |
| Package Depth (in) | 29.13 in |
| Package Height (in) | 16.14 in |
| Package Width (in) | 29.13 in |
| Package Weight (lb) | 82.98 lb |