This paragraph should be hidden.
Mobil Delvac
Pick up available 09:00 a.m., May 11
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Mobil Delvac™ 1300 Super 15W40 Engine Oil is designed for use in diesel engines operating in severe conditions. The oil's formulation delivers outstanding performance in both modern, high-output engines – including those with exhaust gas recirculation (EGR) – as well as older, more conventional engines.
One-engine oil for mixed fleet operations
Greater engine efficiency, long engine life and long oil life
Reduced low temperature sludge build-up and high temperature deposits
Help towards operational efficiency and overall cost control
Excellent oil consumption control
This product has the following approvals: DEUTZ DQC II-10 LA; Detroit Fluids Specification 93K218; Detroit Detroit Fluids Specification 93K222; Mack EO-O Premium Plus; MACK EOS-4 5; MAN M 3575; MB 228 31; RENAULT TRUCKS RLD-3; VOLVO VDS-4; VOLVO VDS-4 5
Please see the User Manual section below to find and download this product's Safety Data Sheet
Recommended for use in a wide range of heavy-duty applications and operating environments in the trucking, mining, construction, agricultural, and marine industries
Meets or exceeds the requirements of API CK-4, CJ-4, CI-4 PLUS, CI-4 and CH-4 service categories, as well as key OEM requirements
| Part Number | 122882 |
|---|---|
| API Service | CK-4 |
| Advanced Features | Detergent |
| Consumer Pack Size | 4 |
| Flammable | No |
| Flash Point (°C) | 225.00 °C |
| Flash Point (°F) | 437.00 °F |
| Manufacturer Part Number | 122882 |
| Maximum Operating Temperature (°C) | 260.00 °C |
| Maximum Operating Temperature (°F) | 500.00 °F |
| Minimum Operating Temperature (°C) | -20.00 °C |
|---|---|
| Minimum Operating Temperature (°F) | -4.00 °F |
| Motor Oil Type | Conventional |
| Non-toxic When Used as Intended | Yes |
| Oil Class | Diesel |
| Oil Composition | Synthetic Blend |
| Package Depth (cm) | 13.80 cm |
| Package Depth (in) | 5.43 in |
| Package Form | Jug |
| Package Height (cm) | 28.50 cm |
| Package Height (in) | 11.22 in |
| Package Weight (kg) | 3.50 kg |
| Package Weight (lb) | 7.72 lb |
| Package Width (cm) | 19.60 cm |
| Package Width (in) | 7.72 in |
| Pour Point (°C) | -33.00 °C |
| Pour Point (°F) | -27.40 °F |
| Primary Colour | Brown |
| Product Height (cm) | 27.90 cm |
| Product Height (in) | 10.98 in |
| Product Length (cm) | 11.40 cm |
| Product Length (ft) | 0.37 ft |
| Product Use(s) | Diesel Engines |
| Product Volume (L) | 3.78 l |
| Product Volume (gal) | 1.00 gal (US) |
| Product Weight (g) | 3500.00 g |
| Product Weight (kg) | 3.50 kg |
| Product Weight (lb) | 7.72 lb |
| Product Width (cm) | 20.30 cm |
| Product Width (in) | 7.99 in |
| Ratings | SAE |
| Shelf Life (year) | 5 yr |
| Shelf Life After Opening (Month) | 12 mo |
| Viscosity Grade | 15w-40 |
Pick Up is free at most stores (some stores require a minimum order value before tax)
Shipping fee is based on size and weight of products and distance from address to store
Same-Day Delivery costs $9.99 per order
Same-Day Delivery and Ship to Home are unavailable for tires and wheels
Most products can be returned or exchanged at any Canadian Tire store within 90 days of purchase
Some products are non-refundable and non-exchangeable
Special order hard parts and specific application automotive parts must be returned to original store of purchase
The return info outlined above may not apply to the product you are currently viewing. For complete details and exceptions, please refer to our Return Policy.
Only Show Differences | ||||||
| Ratings | ||||||
| Advanced Features | Detergent | |||||
| API Service | CK-4 | |||||
| Consumer Pack Size | 4 |
