This paragraph should be hidden.
Ecarpet Gallery
Teal
Please select all variant options to view product availability.
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Elevate your home with the ECARPET Gallery Roman Area Rug. This contemporary grey area rug adds a touch of modern elegance to any room, featuring a high low pile effect that brings texture and depth to your décor. Perfect for living rooms, bedrooms, dining areas, and more, this grey area rug combines style and durability for a lasting impression.
This Aura indoor area rug collection features a mix of high and low piles in stunning up to date colours for a great decor accent
Plus, it's made to look distressed to give you a textured patina natural effect
This stunning oriental and traditional style collection is power-loomed with polypropylene and polyester, with a jute backing for added protection
Perfect for a variety of placement options such as your living room, bedroom, hallway or dining room, and also safe to use on heated floors
Colour: Teal
| Rug/Mat Type | Area Rugs |
|---|---|
| Pattern Type | Graphic/Logo |
| Primary Material | Polypropylene |
| Shape | Rectangle |
| Assembled Height (in) | 0.25 in |
| Assembled Length (in) | 96.00 in |
| Assembled Width (in) | 60.00 in |
| Assembled Weight (lb) | 10.89 lb |
| Carpet or Rug Texture | Pile |
| Product Use(s) | Indoor |
| Advanced Features | No Advanced Features |
|---|
