This paragraph should be hidden.






Matte Black
Pick up available 09:00 a.m., May 25
Only 2 left
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
The Danze Imi 1-Handle Pull-Down Commercial-Style Kitchen Faucet combines bold design with professional-grade functionality, making it perfect for modern kitchens. With its high-arc spout and flexible pull-down spray head, this faucet provides extended reach and precise control for rinsing, washing, and filling large pots. Ideal for busy kitchens, the Danze Imi faucet is crafted for durability, style, and convenience.
Ergonomic handle for comfortable operation
Fits 1 or 3 hole sinks with 8” center
Drip free ceramic disc cartridge
Features both aerated and spray function
Supply lines included
EZ-ConX and Quick Dock technology makes for easy installation
Resistant to corrosion and rust
Limited Lifetime Warranty
Finish resists fingerprints and water spots, while the durable surface won’t fade or discolour over time, keeping your kitchen looking spotless
Available in a variety of finishes
| Part Number | FP1B4235BL |
|---|---|
| Faucet Type | Kitchen Faucet |
| Plumbing Finish | Matte Black |
| Design Style | Industrial |
| Faucet Handle Quantity | 1 |
| Faucet Spray | Pull Down |
| Faucet Install | 3 Hole 8", Center Hole |
| Faucet Valve Type | Ceramic |
| Accessories List | Escutcheon Plate, Installation Hardware Included |
| Advanced Features | Handled Connected, Lead-Free, Pull-Down Faucet |
| Faucet Flow Rate (l/min) | 6.60 l/min |
|---|---|
| Certifications | No Certifications |
| Assembled Length (in) | 10 1/4 in |
| Assembled Width (in) | 10.83 in |
| Assembled Height (in) | 21.26 in |
| Assembled Weight (lb) | 6.7 lb |
| Accessories List | Escutcheon Plate, Installation Hardware Included |
| Advanced Features | Handled Connected, Lead-Free, Pull-Down Faucet |
| Assembled Height (cm) | 54.00 cm |
| Assembled Height (ft) | 1.77 ft |
| Assembled Height (in) | 21.26 in |
| Assembled Length (cm) | 26.05 cm |
| Assembled Length (ft) | 0.85 ft |
| Assembled Length (in) | 10 1/4 in |
| Assembled Weight (kg) | 3.02 kg |
| Assembled Weight (lb) | 6.7 lb |
| Assembled Width (cm) | 27.50 cm |
| Assembled Width (in) | 10.83 in |
| Assembled Width (mm) | 275.00 mm |
| Certifications | No Certifications |
| Design Style | Industrial |
| Faucet Flow Rate (gal/min) | 1.7 gal (US)/min |
| Faucet Flow Rate (l/min) | 6.60 l/min |
| Faucet Handle Quantity | 1 |
| Faucet Install | 3 Hole 8", Center Hole |
| Faucet Spray | Pull Down |
| Faucet Type | Kitchen Faucet |
| Faucet Valve Type | Ceramic |
| Package Depth (cm) | 30.50 cm |
| Package Depth (in) | 12.01 in |
| Package Height (cm) | 7.00 cm |
| Package Height (in) | 2.76 in |
| Package Weight (kg) | 3.04 kg |
| Package Weight (lb) | 6.70 lb |
| Package Width (cm) | 53.00 cm |
| Package Width (in) | 20.87 in |
| Plumbing Finish | Matte Black |
Only Show Differences | ||||||||||
| Ratings | ||||||||||
| Faucet Type | Kitchen Faucet | Kitchen Faucet | Kitchen Faucet | Kitchen Faucet | Kitchen Faucet | Kitchen Faucet | Kitchen Faucet | Kitchen Faucet | Kitchen Faucet | Kitchen Faucet |
| Plumbing Finish | Matte Black | |||||||||
| Design Style | Industrial | Industrial | Transitional | Transitional | Modern | Modern | Transitional | Transitional | Transitional | Transitional |
Subtotal for 4 items$469.93$669.96
5 starsstars
4 starsstars
3 starsstars
2 starsstars
1 starstars
Yes, I recommend this product.

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.

