This paragraph should be hidden.









Pick up available 09:00 a.m., May 21
Only 3 left
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
The Moen Adler Single-Handle Pull-Down Kitchen Faucet in Matte Black brings sleek, contemporary style and versatile functionality to any kitchen. Featuring a high-arc spout with a flexible pull-down spray head, this faucet offers extended reach and precision for washing, rinsing, and filling large pots. The single-handle design provides smooth water flow and temperature control, while the matte black finish resists fingerprints and water spots, keeping it looking clean and polished.
Limited lifetime warranty
Duralock™ quick connect system allows for quick and easy installation
Aerated stream for everyday cleaning
Equipped with the Reflex® system for smooth operation, easy movement and secure docking of the pulldown/pullout spray head
Mounts with or without the deck plate
Fits 1- or 3-hole sink configurations with a 4" (10.2 cm) centre
Complies with Americans with Disabilities Act (ADA) specifications
| Part Number | 87233BL |
|---|---|
| Faucet Type | Kitchen Faucet |
| Plumbing Finish | Black |
| Design Style | Transitional |
| Faucet Handle Quantity | 1 |
| Faucet Spray | Pull Down |
| Faucet Install | 3/8" Diameter Tube, 3 Hole Variable, Center Hole |
| Faucet Valve Type | Ceramic |
| Accessories List | Escutcheon Plate |
| Advanced Features | Pull-Down Faucet |
| Faucet Flow Rate (l/min) | 5.70 l/min |
|---|---|
| Certifications | No Certifications |
| Assembled Length (in) | 8 in |
| Assembled Width (in) | 10.25 in |
| Assembled Height (in) | 14.56 in |
| Assembled Weight (lb) | 13.2 lb |
Only Show Differences | ||||||
| Ratings | ||||||
| Faucet Type | Kitchen Faucet | Kitchen Faucet | Kitchen Faucet | Kitchen Faucet | Kitchen Faucet | |
| Plumbing Finish | Black | Chrome | Chrome | Matte Black | Chrome | |
| Design Style | Transitional | Transitional | Transitional | Modern | Transitional |
Subtotal for 2 items$329.98$409.98
5 starsstars
4 starsstars
3 starsstars
2 starsstars
1 starstars
No, I do not recommend this product.
Originally posted on moen.com
Originally posted on moen.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on moen.com
No, I do not recommend this product.
Originally posted on moen.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on moen.com

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.

