Final Week - Big Spring Tire Sale: SAVE UP TO 25%* on select tires and wheels from quality brands.
Shop NowThis paragraph should be hidden.






Pick up available 08:00 a.m., May 19
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
The Moen Adler Single Handle Kitchen Faucet brings both simplicity and elegance to your kitchen. With its nature-inspired design and smooth curves, this faucet is perfect for spaces where style meets functionality. The single-handle lever makes water adjustments easy, while the low-arc profile is ideal for compact kitchens or smaller sinks. Its minimalist aesthetic seamlessly integrates with various décor styles, making it a versatile choice for modern homes.
Single-handle lever allows for effortless control over water flow and temperature
Chrome finish adds a mirror-like shine that seamlessly fits into any decorating style
Aerated stream delivers a splash-free water flow, ideal for routine cleaning and food prep
Complies with Americans with Disabilities Act (ADA) specifications
Limited lifetime warranty
Compact spout design is ideal for kitchens with limited space
3-hole 8" installation for compatibility with standard sink setups
Installation hardware included for convenient setup
Flow rate of 5.70 L/min provides efficient water usage for everyday kitchen needs
Dimensions: 9 1/8" L x 10.28" W x 6.5" H
| Part Number | 87603 |
|---|---|
| Faucet Type | Kitchen Faucet |
| Plumbing Finish | Chrome |
| Design Style | Transitional |
| Faucet Handle Quantity | 1 |
| Faucet Spray | Not Applicable |
| Faucet Install | 3 Hole 8" |
| Faucet Valve Type | Ceramic |
| Accessories List | Installation Hardware Included |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Faucet Flow Rate (l/min) | 5.70 l/min |
|---|---|
| Assembled Length (in) | 9 1/8 in |
| Assembled Width (in) | 10.28 in |
| Assembled Height (in) | 6.50 in |
| Assembled Weight (lb) | 2.8 lb |
Only Show Differences | ||||||
| Ratings | ||||||
| Faucet Type | Kitchen Faucet | Kitchen Faucet | Kitchen Faucet | Kitchen Faucet | Kitchen Faucet | |
| Plumbing Finish | Chrome | Chrome | Chrome | Brushed Nickel | Stainless Steel | |
| Design Style | Transitional | Transitional | Transitional | Transitional | Transitional |
Subtotal for 4 items$394.96
5 starsstars
4 starsstars
3 starsstars
2 starsstars
1 starstars

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.

