This paragraph should be hidden.
CWI Lighting
Out of stock at Leduc, AB
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Chrome Finish - LED Bulb Not Included - Indoor (Dry Location)
cETLus Approved
Includes assembly instructions and hardware
Compatible with standard low voltage dimmer
| Part Number | 1205W9-3-601 |
|---|---|
| Accessories List | Mounting Hardware Included |
| Advanced Features | Dimmable |
| Assembled Height (cm) | 5.08 cm |
| Assembled Height (ft) | 0.17 ft |
| Assembled Height (in) | 2.00 in |
| Assembled Length (cm) | 20.32 cm |
| Assembled Length (ft) | 0.67 ft |
| Assembled Length (in) | 8 in |
| Assembled Width (cm) | 22.86 cm |
| Assembled Width (in) | 9.00 in |
|---|---|
| Assembled Width (mm) | 228.60 mm |
| Assembly Required | Yes |
| Certifications | No Certifications |
| Fixture Colour | Chrome |
| Fixture Colour | Chrome |
| Light Bulb Base Type | G9 |
| Light Bulb Type | LED |
| Light Direction | Ambient |
| Number of Lights | 3 |
| Package Depth (cm) | 52.07 cm |
| Package Depth (in) | 20.50 in |
| Package Height (cm) | 19.00 cm |
| Package Height (in) | 7.48 in |
| Package Weight (kg) | 2.00 kg |
| Package Weight (lb) | 4.41 lb |
| Package Width (cm) | 29.01 cm |
| Package Width (in) | 11.42 in |
| Power Source | Hardwired |
| Product Use(s) | Lighting |
| Secondary Fixture Colour | Chrome |
| Shade Colour/Finish | Chrome |
| UL Listed Location | Dry Location |
| Voltage (V) | 120 V |
| Wall Sconce Type | Up Light Sconces |
| Wattage Rating (w) | 5 W |
