Big Spring Tire Sale: SAVE UP TO 25%* on select tires and wheels from quality brands.
Shop NowThis paragraph should be hidden.




Unfortunately, this product is discontinued in your selected store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Wrapping rope around your trailer and hoping for the best is not the ideal way to secure cargo. Even using a net of bungee cords can create an unsafe scenario if just one of those bungees pops loose. Using the right method to secure your cargo is an important aspect of towing that is too often overlooked. When you need cargo security that can handle the long haul, you need CURT cargo straps. We offer two different types of cargo straps in a variety of colors, lengths and with various hook types to give you a complete towing solution - This CURT ratchet tie down strap is designed to accommodate larger, heavier loads. It is made from a high-strength, woven nylon material and comes with a ratcheting buckle that allows for superior tension on the load. It features a break strength of 2,200 lbs. and a work load limit of 733 lbs. This blue cargo strap comes equipped with rubber-coated J-hooks for a secure hold and strong resistance to corrosion and wear. It measures a total length of 16' and has a strap width of 1". One ratchet strap is included in this package - Packing up your vehicle for a long trip does not have to turn into a game of Tetris. With CURT cargo management, it is easy to give yourself adequate storage room even in the smallest cars. For that weekend getaway or trip cross-country, you can Bring It all with CURT.
One 16' long strap perfect for securing cargo in trailers, truck beds and more
Offers a superior tiedown method compared to bungee cords and rope
Provides a work load limit of 733 lbs. with a break strength of 2,200 lbs.
Ratchet mechanism allows for superior tension on heavy loads
Straps constructed from high-strength, woven nylon
J-hooks coated in rubber for rust and wear resistance
Ratchet protected by a durable yellow zinc-plated finish
| Part Number | 83019 |
|---|---|
| Accessories List | No Accessories Included |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Assembled Height (cm) | 10.16 cm |
| Assembled Height (ft) | 0.33 ft |
| Assembled Height (in) | 4.00 in |
| Assembled Length (cm) | 17.78 cm |
| Assembled Length (ft) | 0.58 ft |
| Assembled Length (in) | 7.00 in |
| Assembled Weight (kg) | 0.60 kg |
| Assembled Weight (lb) | 1.32 lb |
|---|---|
| Assembled Width (cm) | 5.08 cm |
| Assembled Width (in) | 2.00 in |
| Assembled Width (mm) | 50.80 mm |
| Cargo Accessory Type | Tiedown |
| Colour | Blue |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Number of Pieces | 1 |
| Package Depth (cm) | 26.04 cm |
| Package Depth (in) | 10.25 in |
| Package Height (cm) | 7.62 cm |
| Package Height (in) | 3.00 in |
| Package Weight (kg) | 0.60 kg |
| Package Weight (lb) | 1.32 lb |
| Package Width (cm) | 12.07 cm |
| Package Width (in) | 4.75 in |
| Primary Material | Nylon |
Pick Up is free at most stores (some stores require a minimum order value before tax)
Shipping fee is based on size and weight of products and distance from address to store
Same-Day Delivery costs $9.99 per order
Same-Day Delivery and Ship to Home are unavailable for tires and wheels
Most products can be returned or exchanged at any Canadian Tire store within 90 days of purchase
Some products are non-refundable and non-exchangeable
Special order hard parts and specific application automotive parts must be returned to original store of purchase
The return info outlined above may not apply to the product you are currently viewing. For complete details and exceptions, please refer to our Return Policy.

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.