This paragraph should be hidden.


Pick up available 09:00 a.m., May 28
Only 7 left
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
The Westclox Wireless Charging Alarm Clock with Bluetooth is the perfect blend of style and functionality for any bedroom or office. Featuring a built-in wireless charger, it ensures your devices stay powered overnight. The Bluetooth speaker allows you to enjoy music or take hands-free calls with ease. A soft, adjustable night light creates a relaxing atmosphere, while the modern design adds a touch of elegance to any space.
Get off to the right start of the day with Westclox Light Up Wireless Charging Alarm Clock with Bluetooth
Compact alarm clock with Snooze function
Fast wireless charging (15 Watt)
Wireless speaker
Easy to read display shows Time, Day, Date and Temperature (°C / °F)
Dimmable LED night light
Electric operated (Adapter included)
Dimensions: 2.52" H x 3.84" L x 7.87" W
| Part Number | 71091CN |
|---|---|
| Accessories List | No Accessories Included |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Advanced Features | Alarm, Large Display |
| Advanced Features | Alarm, Large Display |
| Assembled Height (cm) | 6.40 cm |
| Assembled Height (cm) | 6.40 cm |
| Assembled Height (ft) | 0.21 ft |
| Assembled Height (ft) | 0.21 ft |
| Assembled Height (in) | 2.52 in |
| Assembled Height (in) | 2.52 in |
|---|---|
| Assembled Length (cm) | 9.75 cm |
| Assembled Length (cm) | 9.75 cm |
| Assembled Length (ft) | 0.32 ft |
| Assembled Length (ft) | 0.32 ft |
| Assembled Length (in) | 3.84 in |
| Assembled Length (in) | 3.84 in |
| Assembled Weight (kg) | 0.35 kg |
| Assembled Weight (kg) | 0.35 kg |
| Assembled Weight (lb) | 0.77 lb |
| Assembled Weight (lb) | 0.77 lb |
| Assembled Width (cm) | 20.00 cm |
| Assembled Width (cm) | 20.00 cm |
| Assembled Width (in) | 7.87 in |
| Assembled Width (in) | 7.87 in |
| Assembled Width (mm) | 200.00 mm |
| Assembled Width (mm) | 200.00 mm |
| Batteries Required Quantity | 0 |
| Batteries Required Quantity | 0 |
| Clock Type | Alarm |
| Clock Type | Alarm |
| Colour | Grey |
| Colour | Grey |
| Display Type | Digital |
| Display Type | Digital |
| Displays Include | Time, Temperature |
| Displays Include | Time, Temperature |
| Face Colour/Finish | White |
| Face Colour/Finish | White |
| Face Diameter (cm) | 20.00 cm |
| Face Diameter (cm) | 20.00 cm |
| Face Diameter (in) | 7.87 in |
| Face Diameter (in) | 7.87 in |
| Face Shape | Rectangle |
| Face Shape | Rectangle |
| Frame Colour | Grey |
| Frame Colour | Grey |
| Frame Material | Plastic |
| Frame Material | Plastic |
| Frame Type | Framed |
| Frame Type | Framed |
| Lens Material | Plastic |
| Lens Material | Plastic |
| Movement Type | Automatic |
| Movement Type | Automatic |
| Numbers Style | Digital |
| Numbers Style | Digital |
| Package Depth (cm) | 7.00 cm |
| Package Depth (cm) | 7.00 cm |
| Package Depth (in) | 2.76 in |
| Package Depth (in) | 2.76 in |
| Package Height (cm) | 10.00 cm |
| Package Height (cm) | 10.00 cm |
| Package Height (in) | 3.94 in |
| Package Height (in) | 3.94 in |
| Package Weight (kg) | 0.40 kg |
| Package Weight (kg) | 0.40 kg |
| Package Weight (lb) | 0.88 lb |
| Package Weight (lb) | 0.88 lb |
| Package Width (cm) | 24.20 cm |
| Package Width (cm) | 24.20 cm |
| Package Width (in) | 9.53 in |
| Package Width (in) | 9.53 in |
| Power Source(s) | Electric |
| Power Source(s) | Electric |
| Product Use(s) | Indoor |
| Product Use(s) | Indoor |
| Smart System Compatibility | No Smart Technology |
| Smart System Compatibility | No Smart Technology |
Only Show Differences | ||||||||
| Ratings | ||||||||
| Accessories List | No Accessories Included | No Accessories Included | No Accessories Included | No Accessories Included | Batteries Included | Batteries Included | No Accessories Included | No Accessories Included |
| Advanced Features | Alarm, Large Display | Alarm, Large Display | Alarm, Large Display | Alarm, Large Display | Alarm, Large Display, Battery Backup | Alarm, Large Display, Battery Backup | Alarm, Large Display | Alarm, Large Display |
| Assembled Height (cm) | 6.40 cm | 6.40 cm |
Subtotal for 4 items$186.96
5 starsstars
4 starsstars
3 starsstars
2 starsstars
1 starstars
No, I do not recommend this product.
No, I do not recommend this product.

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.

