Final Week - Big Spring Tire Sale: SAVE UP TO 25%* on select tires and wheels from quality brands.
Shop NowThis paragraph should be hidden.








West & Arrow
Pick up available 01:00 p.m., May 20
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
West & Arrow
The West & Arrow Merkury Galaxy Projector Light transforms any space into a captivating atmosphere with its vibrant multicolour LEDs and dazzling green laser star display. Featuring 3 LED colours and 7 enchanting light show modes, it’s perfect for elevating gatherings, creating a relaxing ambiance, or enhancing movie nights at home. Easy to set up and use, this projector is a great addition to parties, sleepovers, or quiet evenings. Enjoy a mesmerizing light experience that sparks joy and creativity for everyone.
Creates the perfect mood with multicolour LEDs and wide-spread green laser star light
Geometric design allows you to tilt the projector in any direction
Control LED colours, rotation speed and light modes with the included remote
Activate Sound Sync mode for a brilliant light show in-sync with your beats
USB powered - connect to any standard 5V USB port, using the included power cable
Ideal for lively parties and exciting dance sessions
| Part Number | WACML020101 |
|---|---|
| Advanced Features | Special Effects |
| Certifications | No Certifications |
| Cord Length (cm) | 7.62 cm |
| Cord Length (ft) | 0.25 ft |
| Cord Length (in) | 3 in |
| Light Bulb Type | LED |
| Package Depth (cm) | 15.24 cm |
| Package Depth (in) | 6.00 in |
| Package Height (cm) | 13.97 cm |
| Package Height (in) | 5.50 in |
|---|---|
| Package Weight (kg) | 0.41 kg |
| Package Weight (lb) | 0.90 lb |
| Package Width (cm) | 15.24 cm |
| Package Width (in) | 6.00 in |
| Projection Light Area (sq ft) | 689 ft² |
| Projection Light Area (sq m) | 64 m² |
| Projection Light Coverage (m*m) | 8x8 |
| Projection Light Range (ft) | 10 ft |
| Projection Light Range (m) | 3 m |
| Projection Lighting Colour(s) | Multi-Colour |
| Special Effect Pattern(s) | Laser Show |
Subtotal for 3 items$94.77
5 starsstars
4 starsstars
3 starsstars
2 starsstars
1 starstars

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.

