This paragraph should be hidden.
Pick up available 09:00 a.m., Apr 03
Only 3 left
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
The Weller WCACCK2 Soldering Accessory Kit can be used with Weller soldering irons, soldering stations and soldering guns for electronic projects and repairs. This set comes with rosin flux paste, lead free solder, flux brush and a brass wire cleaner with silicone holder.
Kit Includes: 1 oz. of rosin flux paste, Lead Free Solder SN99.25Cu 0.75 dia. 0.8mm (0.031”) x 12.2g (0.43oz), 1 flux brush and 1 brass wire cleaner with silicone holder to ensure effective soldering joints and extend life of soldering tip
Improve Solder Joints: Apply lead free and RoHS compliant rosin flux paste with flux brush to improve wetting and flow of solder for easier soldering and improved solder joints
Dry Tip Cleaning: Maintain tip cleaning and effectively remove residual solder from your soldering tools without damaging your tips with Weller's Soldering Brass Tip Cleaner with Silicone Holder
Extend Tip Life: Use Weller's Soldering Brass Tip Cleaner with Silicone Holder by simply plunging the iron tip into the brass coils that clean, prevent rust, and extend tip life
Versatile: Items in kit can be used with soldering irons, soldering stations and soldering guns for electronic projects and repairs
| Part Number | WCACCK2 |
|---|---|
| Assembled Height (cm) | 5.10 cm |
| Assembled Height (ft) | 0.17 ft |
| Assembled Height (in) | 2.01 in |
| Assembled Length (cm) | 10.20 cm |
| Assembled Length (ft) | 0.33 ft |
| Assembled Length (in) | 4.02 in |
| Assembled Weight (kg) | 0.20 kg |
| Assembled Weight (lb) | 0.44 lb |
| Assembled Width (cm) | 21.60 cm |
| Assembled Width (in) | 8.50 in |
|---|---|
| Assembled Width (mm) | 216.00 mm |
| Number of Pieces | 4 |
| Package Depth (cm) | 12.70 cm |
| Package Depth (in) | 5.00 in |
| Package Height (cm) | 21.20 cm |
| Package Height (in) | 8.35 in |
| Package Weight (kg) | 0.20 kg |
| Package Weight (lb) | 0.44 lb |
| Package Width (cm) | 6.10 cm |
| Package Width (in) | 2.40 in |
| Primary Colour | Multi-Colour |
| Primary Material | Brass |
| Product Model Number | 0587124 |
| Soldering Accessory Type | Cleaning Stands |
Only Show Differences | Currently Viewing | |||||
| Ratings | ||||||
| Assembled Height (cm) | 5.10 cm | 4.83 cm | 1.00 cm | 5.10 cm | 1.27 cm | |
| Assembled Height (ft) | 0.17 ft | 0.16 ft | 0.03 ft | 0.17 ft | 0.04 ft | |
| Assembled Height (in) | 2.01 in | 1.90 in | 0.39 in | 2.01 in | 0.50 in |
