This paragraph should be hidden.
Unfortunately, this product is discontinued in your selected store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
The SanDisk 32GB Micro SDHC Class 4 UHS-I Memory Card with Adapter provides ample storage for your media files. Specifically designed for Android smartphones and tablets, it offers a Class 4 speed rating, suitable for HD video. The UHS-I enabled card comes with a 32GB capacity and includes an adapter for easy usage. This SanDisk product offers a practical solution for your digital storage needs.
SanDisk 32GB Micro SD Card with Adapter for storing your media files
Ideal for Android smartphones or tablets
Class 4 speed rating for HD video
UHS-I enabled
32GB capacity
Includes adapter
| Part Number | 4756839 |
|---|---|
| Accessories List | No Accessories Included |
| Advanced Features | Shock Resistant, Temperature Resistant, X-Ray Resistant, Water Resistant, Magnet Resistant |
| Maximum Data Transfer Rate (Gbps) | 80.00 GB/s |
| Maximum Operating Temperature (°C) | 70.00 °C |
| Maximum Operating Temperature (°F) | 158.00 °F |
| Memory Card Capacity (Gigabyte) | 32 GB |
| Memory Card Type | Micro SD |
| Minimum Operating Temperature (°C) | -10.00 °C |
| Minimum Operating Temperature (°F) | 14.00 °F |
| Non-toxic When Used as Intended | No |
|---|---|
| Package Depth (cm) | 0.02 cm |
| Package Depth (in) | 0.01 in |
| Package Height (cm) | 12.70 cm |
| Package Height (in) | 5.00 in |
| Package Weight (kg) | 0.01 kg |
| Package Weight (lb) | 0.02 lb |
| Package Width (cm) | 7.62 cm |
| Package Width (in) | 3.00 in |
| Primary Colour | Black |
| Product Weight (g) | 9.00 g |
| Product Weight (kg) | 0.01 kg |
| Product Weight (lb) | 0.02 lb |
| Read Speed (Mbps) | 80 MB/s |
| Write Speed (Mbps) | 80 MB/s |
Only Show Differences | Currently Viewing | ||||
| Ratings | |||||
| Accessories List | No Accessories Included | No Accessories Included | No Accessories Included | No Accessories Included | |
| Advanced Features | Shock Resistant, Temperature Resistant, X-Ray Resistant, Water Resistant, Magnet Resistant | Reusable | Reusable | Reusable | |
| Maximum Data Transfer Rate (Gbps) | 80.00 GB/s | 8.00 GB/s | 0.10 GB/s | 8.00 GB/s |
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
