This paragraph should be hidden.

Unfortunately, this product is discontinued in your selected store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Transport your home to a breezy oasis with the Safavieh Cascade 170 Area Rug, Cream/Silver. Woven from soft synthetic yarns, this power-loomed rug boasts a plush 0.8-inch pile that cushions feet in casual comfort. Organic shapes and muted earth tones evoke serene landscapes, bringing subtle sophistication to any room. The medium rectangle size fits nicely in high-traffic areas without overpowering the space. Safe for indoor use, this durable polyester-polypropylene rug effortlessly handles everyday wear and tear. Refresh your home decor with the veiled imagery and graceful textures of Safavieh's Cascade rug.
Earthy hues and a plush cut pile create the perfect canvas for the ultra-chic style of the Safavieh Cascade 170 Area Rug
Subtle sophistication of veiled imagery and organic textures is beautifully captured in the Cascade Rug Collection
Made using soft synthetic yarns for high performance and comfort underfoot
Medium rectangle
Power loomed 75% polyester and 25% polypropylene
Pile Height: 0.8" (2 cm)
Package Size: 61" L x 5" W x 5" H (155 x 12.7 x 12.7 cm)
Product Size: 5'-3" x 7'-6" (1.6 x 2.3 m)
| Part Number | CSC170A-5 |
|---|---|
| Rug/Mat Type | Area Rugs |
| Colour | Opal |
| Pattern Type | Texturized |
| Primary Material | Polyester |
| Shape | Rectangle |
| Assembled Height (in) | 0.79 in |
| Assembled Length (in) | 90.96 in |
| Assembled Width (in) | 63.48 in |
| Assembled Weight (lb) | 17.00 lb |
| Carpet or Rug Texture | Pile |
|---|---|
| Product Use(s) | Indoor |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Assembled Height (cm) | 2.01 cm |
| Assembled Height (ft) | 0.07 ft |
| Assembled Height (in) | 0.79 in |
| Assembled Length (cm) | 231.04 cm |
| Assembled Length (ft) | 8 ft |
| Assembled Length (ft) | 8 ft |
| Assembled Length (in) | 90.96 in |
| Assembled Weight (kg) | 7.71 kg |
| Assembled Weight (lb) | 17.00 lb |
| Assembled Width (cm) | 161.24 cm |
| Assembled Width (ft) | 5 ft |
| Assembled Width (ft) | 5 ft |
| Assembled Width (in) | 63.48 in |
| Assembled Width (mm) | 1620.00 mm |
| Carpet or Rug Texture | Pile |
| Colour | Opal |
| Package Depth (cm) | 154.94 cm |
| Package Depth (in) | 61.00 in |
| Package Height (cm) | 12.70 cm |
| Package Height (in) | 5.00 in |
| Package Weight (kg) | 7.71 kg |
| Package Weight (lb) | 17.00 lb |
| Package Width (cm) | 12.70 cm |
| Package Width (in) | 5.00 in |
| Pattern Type | Texturized |
| Primary Material | Polyester |
| Product Use(s) | Indoor |
| Rug/Mat Type | Area Rugs |
| Shape | Rectangle |
Only Show Differences | ||||||||
| Ratings | ||||||||
| Rug/Mat Type | Area Rugs | Area Rugs | Area Rugs | Area Rugs | Area Rugs | Area Rugs | Area Rugs | Area Rugs |
| Colour | Opal | Opal | Opal | Opal | Opal | Opal | Opal | Opal |
| Pattern Type | Texturized | Texturized | Persian | Persian | Distressed | Distressed | Distressed | Distressed |

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.