This paragraph should be hidden.
Out of stock at Leduc, AB
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Auto Services are available at your store
ARIES S223046/S224054 Steel Oval Side Bars feature a 20-degree bend to contour to the body of the vehicle for a seamless look
Seamless, welded end caps for a superior, finished look
Raised, custom, non-skid step pads for safe, comfortable entry and exit
High-strength carbon steel construction
Durable E-coat and semi-gloss black powder coat finish for solid rust resistance
Elliptical, 4-in (10.2-cm) wide, heavy-wall tube design
No-drill, vehicle-specific application for a custom fit
Heavy-duty steel mounting brackets for a solid step
Limited lifetime warranty (three-year finish, one-year parts)
| Part Number | S223046 |
|---|---|
| Accessories List | Mounting Hardware |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Bar Colour | Black |
| Finish | Black |
| Light Colour | Other |
| Manufacturer Part Number | S223046 |
| Package Depth (cm) | 213.36 cm |
| Package Depth (in) | 84.00 in |
| Package Height (cm) | 11.43 cm |
| Package Height (in) | 4.50 in |
|---|---|
| Package Weight (kg) | 12.47 kg |
| Package Weight (lb) | 27.50 lb |
| Package Width (cm) | 39.37 cm |
| Package Width (in) | 15.50 in |
| Product Length (in) | 84.00 in |
| Shape | Other |
| Step Material | Steel |
| Step Pad Colour | Black |
| Surface Width | 4.00 in |
| Surface Width (cm) | 10.16 cm |
Pick Up is free at most stores (some stores require a minimum order value before tax)
Shipping fee is based on size and weight of products and distance from address to store
Same-Day Delivery costs $9.99 per order
Same-Day Delivery and Ship to Home are unavailable for tires and wheels
Most products can be returned or exchanged at any Canadian Tire store within 90 days of purchase
Some products are non-refundable and non-exchangeable
Special order hard parts and specific application automotive parts must be returned to original store of purchase
The return info outlined above may not apply to the product you are currently viewing. For complete details and exceptions, please refer to our Return Policy.
