This paragraph should be hidden.
Out of stock at Leduc, AB
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Auto Services are available at your store
These Lund Elite Series fender flares add protection along with a bold, wide-body look. Made from durable Tri-Flex ABS plastic, they shield your vehicle's sides from road debris and weather while providing maximum strength. Easy to install - just clip them onto your vehicle's factory locations without drilling or cutting. Backed by a lifetime warranty and stainless steel hardware, they give the appearance of being bolted on without the hassle. Customize your truck or SUV with larger tires and wheels while keeping your fenders protected.
Lund RX109S Elite Series Rivet Style Standard Front and Rear Fender Flare features a bold and aggressive, eye-catching design
Extra wide design for larger tire and wheel packages
UV-resistant to protect against fading
Gives your truck or SUV improved protection against rocks and debris
Constructed with tough and durable Tri-Flex™ ABS thermoplastic
Decorative 100% stainless steel hardware is rust-free
Easy no drill installation utilizing factory attachment locations
Comes in a smooth black finish, which is paintable
Includes 4 pieces per set
| Part Number | RX109S |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | RX109S |
| Package Depth (cm) | 116.84 cm |
| Package Depth (in) | 46.00 in |
| Package Height (cm) | 73.66 cm |
| Package Height (in) | 29.00 in |
| Package Weight (kg) | 7.71 kg |
| Package Weight (lb) | 17.00 lb |
| Package Width (cm) | 22.86 cm |
| Package Width (in) | 9.00 in |
Pick Up is free at most stores (some stores require a minimum order value before tax)
Shipping fee is based on size and weight of products and distance from address to store
Same-Day Delivery costs $9.99 per order
Same-Day Delivery and Ship to Home are unavailable for tires and wheels
Most products can be returned or exchanged at any Canadian Tire store within 90 days of purchase
Some products are non-refundable and non-exchangeable
Special order hard parts and specific application automotive parts must be returned to original store of purchase
The return info outlined above may not apply to the product you are currently viewing. For complete details and exceptions, please refer to our Return Policy.
