Size: P265/65R18 114T
Part: #10529
Buy Online :
Pick up at Leduc, AB
4 In Stock
Get it Today !
Pick up available 09:00 a.m., May 10
Quantity updated to 4
New digital payments available on checkout page:
Also Find It in Store:
Only 4 left
at Leduc, AB
Add to Registry
Mud And Snow Rated
  • Lateral groove angles optimized with SPPS noise simulation technology
  • 3D siping on all lug blocks contribute to higher tread rigidity promoting tread uniformity
  • Wheels sold separately
  • Provides increased ride comfort and promotes low road noise
  • Outstanding handling and stability
Part Number 10529
Mileage Rating 80000 km
Speed Rating T
Load Index - Single 114
Winter Rated No
Aspect Ratio Percent 65.00
Wheel Diameter 18 in
Prefix Code P
Wheel Width Max 8.5 in
Exclusive Winter Use No
M+S Rated Yes
Maximum Inflation Pressure 44 psi
Sidewall Style BSW
Size P265/65R18 114T
Tire Width 265 mm
UTQG 620/A/A
UTQG Temperature Rating A
UTQG Traction Rating A
Weight 39.8 lb
Wheel Width Min 7.5 in