Size: P245/70R16 106S
Part: #183597418
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.
Mud And Snow Rated
  • Aggressive tread pattern for excellent on/off-road traction
  • Exclusive wet traction compound for superior traction on wet roads
  • Wide circumferential grooves enhance water flow for improved grip in rain
  • Goodyear Wrangler Wheels sold separately
Part Number 183597418
Mileage Rating 80000 km
Speed Rating S
Load Index - Single 106
Winter Rated No
Aspect Ratio Percent 70.00
Wheel Diameter 16 in
Load Range SL
Run Flat No
Prefix Code P
Wheel Width Max 8 in
Exclusive Winter Use No
M+S Rated Yes
Maximum Inflation Pressure 44 psi
Sidewall Style OWL
Size P245/70R16 106S
Tire Width 245 mm
UTQG 500/A/B
UTQG Temperature Rating B
UTQG Traction Rating A
Weight 32.231 lb
Wheel Width Min 6.5 in
Standard Tire Care Guarantee
Tire Replacement Advantage
You can opt in when booking your installation appointment online, then pay (or opt out) in store.
CoverageStandard Tire Care GuaranteeTire Replacement Advantage
Manufacturer defects or damage replacementPro-Rated
Availability
Non-repairable road hazard damage replacementPro-Rated
Availability
1 year spare tire change service
unavailability
6-year warranty from the date of purchase
Repairable road hazard damage repair
New rubber valve stems
30 day customer satisfaction guarantee
View Tire Warranty Information
Online Ordering:
  • Pick Up is free at most stores (some stores require a minimum order value before tax)
  • Shipping fee is based on size and weight of products and distance from address to store
  • Same-Day Delivery and Ship to Home are unavailable for tires and wheels
  • Online Ordering Information.
Returns:
  • Most products can be returned or exchanged at any Canadian Tire store within 90 days of purchase
  • Some products are non-refundable and non-exchangeable
Reviews
Rating Snapshot
Select a row below to filter reviews.
301 reviews with 5 stars.
74 reviews with 4 stars.
41 reviews with 3 stars.
42 reviews with 2 stars.
71 reviews with 1 star.
Overall Rating
3.9
40 out of 71 (56%) reviewers recommend this product
Review this product
Select to rate the item with 1 star. This action will open submission form.
Select to rate the item with 2 stars. This action will open submission form.
Select to rate the item with 3 stars. This action will open submission form.
Select to rate the item with 4 stars. This action will open submission form.
Select to rate the item with 5 stars. This action will open submission form.
Adding a review will require a valid email for verification
Filter Reviews
  • purchase
  • satisfaction
  • price
  • for snowy weather
  • wearing
  • comfort
  • for rainy weather
  • quality
1 to 5 of 529 Reviews.
1 – 5 of 529 Reviews
Excellent tires.
17 days ago
Helpful?
275/60/20 tires
30 days ago
My last set of 20" tires only lasted a year. Just got some Goodyear SRA all seasons. So far they a excellent. A lot quieter and smoother than last tires.