Size: P235/65R17 103T
Part: #110133710
Buy Online :
Pick up at Leduc, AB
Pick up between May 8 - May 12
Quantity updated to 4
New digital payments available on checkout page:
Also Find It in Store:
Add to Registry
Product Details
  • For drivers who want a combination of a smooth ride, good wear, durability
  • Tires are branded with the M+S symbol are often used as Original Equipment (O.E.)
  • OE vehicles include standard coupes, sedans and family vans
  • Also suitable for some entry-level pickup, crossover and sport utility vehicles
  • All-season traction, including in light snow
Part Number 110133710
Mileage Rating 100000 km
Speed Rating T
Load Index - Single 103
Load Index - Dual 0
Winter Rated No
Aspect Ratio Percent 65.00
Wheel Diameter 17 in
Load Range SL
Ply Rating 4
Run Flat No
Prefix Code P
Wheel Width Max 8.5 in
Exclusive Winter Use No
M+S Rated No
Maximum Inflation Pressure 51 psi
Sidewall Style OBL
Size P235/65R17 103T
Tire Width 235 mm
UTQG 500/A/B
UTQG Temperature Rating B
UTQG Traction Rating A
Weight 27.995 lb
Wheel Width Min 6.5 in