This paragraph should be hidden.
Unfortunately, this product is discontinued in your selected store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Fuel up and get ready for an out-of-this-galaxy surprise with STAR WARS Doorables Galactic Cruisers! Each package contains 1 of 10 stylized 1.5-inch mini figures like Darth Vader, R2-D2, or Princess Leia with glittery eyes and a rolling vehicle, like a speeder bike or land speeder. Collect classic characters like Luke Skywalker and C-3PO, plus new favourites like Grogu (Baby Yoda) and Ahsoka Tano. A special flocked Chewbacca edition is also available! Mix and match the figures and vehicles for imaginative displays and adventures. Perfect for kids 5+ and STAR WARS fans of all ages!
Includes 1 Star Wars™ Doorables figure and 1 cruiser vehicle
Each collectible figurine stands approximately 1.5" (3.8 cm) tall and features signature Doorables style and glittery eyes.
Discover 10 different mini figures inspired by Luke Skywalker, Darth Vader, R2-D2, Ahsoka, Wicket, Princes Leia, a stormtrooper, Grogu, and C-3POm (each sold separately)
Makes a great birthday or holiday gift for Star Wars fans and collectors alike
Recommended for ages 5 years and up
| Part Number | 44806 |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Age Group | 5+ |
| Colour | Multicolour |
| Language | Not Applicable |
| Number of Pieces | 1 |
| Package Depth (cm) | 6.99 cm |
| Package Depth (in) | 2.75 in |
| Package Height (cm) | 10.80 cm |
| Package Height (in) | 4.25 in |
| Package Weight (kg) | 0.10 kg |
|---|---|
| Package Weight (lb) | 0.22 lb |
| Package Width (cm) | 10.80 cm |
| Package Width (in) | 4.25 in |
| Primary Material | Plastic |
| Toy Figure Size (cm) | 10 cm |
| Toy Figure Size (in) | 3 7/8 in |
