This paragraph should be hidden.
Pick up available 09:00 a.m., Apr 02
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Prestone® American Vehicles (Orange) Antifreeze + Coolant features advanced technology designed to work with DEX-COOL®-compatible vehicles. While ordinary antifreeze and coolant tend to manage only basic freeze and boil points, Prestone's Superior Protection boasts an extra layer that keeps your engine clean from corrosion, rust, and buildup. Internal damage can cause engine part failure or clogging, leading to expensive repairs and inconveniences- avoid costly repairs with Prestone orange antifreeze + coolant.
Can top off or replace any Orange, Gold(G05), or Yellow antifreeze + coolant in 2022 and newer Ford, 1995 and newer GM, or 2000 and newer Chrysler vehicles
High-performance temperature protection from deep winter freezes and scorching summer heat
Industry leading protection from engine damaging rust, corrosion, and buildup
Prestone Max is guaranteed to protect your vehicle for 15+ years and/or 560,000 kilometers- the longest fluid life in the industry
Prestone MAX completely stops the formation of rust and corrosion for better engine performance and longer engine life
| Part Number | 78221H52 |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Dilution Ratio | 50:50 |
| Engine Type | Gas |
| Freeze Point (°C) | -37.00 °C |
| Manufacturer Part Number | 78221H52 |
| Mix Type | Premix |
| Package Depth (cm) | 11.43 cm |
| Package Depth (in) | 4.50 in |
| Package Height (cm) | 28.75 cm |
|---|---|
| Package Height (in) | 11.32 in |
| Package Weight (kg) | 3.80 kg |
| Package Weight (lb) | 8.38 lb |
| Package Width (cm) | 18.42 cm |
| Package Width (in) | 7.25 in |
| Primary Colour | Orange |
| Product Volume (L) | 3.80 l |
Pick Up is free at most stores (some stores require a minimum order value before tax)
Shipping fee is based on size and weight of products and distance from address to store
Same-Day Delivery costs $9.99 per order
Same-Day Delivery and Ship to Home are unavailable for tires and wheels
Most products can be returned or exchanged at any Canadian Tire store within 90 days of purchase
Some products are non-refundable and non-exchangeable
Special order hard parts and specific application automotive parts must be returned to original store of purchase
The return info outlined above may not apply to the product you are currently viewing. For complete details and exceptions, please refer to our Return Policy.
Only Show Differences | ||||||
| Ratings | ||||||
| Advanced Features | No Advanced Features | No Advanced Features | No Advanced Features | No Advanced Features | No Advanced Features | |
| Consumer Pack Size | 1 | 1 | 1 | 1 | 4 | |
| Dilution Ratio | 50:50 | 50:50 | 50:50 | 50:50 | 50:50 |
