This paragraph should be hidden.
Pick up available 09:30 a.m., Apr 22
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Keep your vehicle running smoothly with Valvoline FlexFill Full Synthetic SAE 75W-90 Gear Oil! This 946-ml bottle is packed with high-performance synthetic oil designed to protect and enhance your gear system. It offers excellent thermal stability and wear protection, ensuring your gears operate efficiently under various conditions. The FlexFill design makes it easy to pour and apply, reducing mess and hassle. Ideal for both everyday driving and heavy-duty applications, Valvoline FlexFill Gear Oil helps extend the life of your gear system and maintain optimal performance. Trust Valvoline for reliable, top-quality gear oil!
Features a flexible pouch for easier use with less waste in tight hard to reach undercarriage applications
Full synthetic formula provides exceptional high and low temperature protection
Extreme pressure additive for better load carrying capacity and wear protection
Excellent thermal stability designed to protect oil from high temperature breakdown
Contains limited slip friction modifier for optimal clutch pack performance
Meets the demands of conventional and limited slip rear differentials where API Gl-5 is specified, as well as non-synchronized manual transmissions that require API GL-4 or MT-1 fluid
Meets or exceeds performance requirements for Mack GO-H and GO-J, API GL-5 and API MT-1, MIL-PRF-2105E, and SAE J2360
| Part Number | 0280219 |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Certifications | No Certifications |
| Flammable | No |
| Flash Point (°C) | 150.00 °C |
| Flash Point (°F) | 302.00 °F |
| Maximum Temperature (°C) | 149.00 °C |
| Maximum Temperature (°F) | 300.20 °F |
| Minimum Temperature (°C) | -34.00 °C |
| Minimum Temperature (°F) | -29.20 °F |
| Non-toxic When Used as Intended | No |
|---|---|
| Package Depth (cm) | 10.79 cm |
| Package Depth (in) | 4.25 in |
| Package Form | Pouch |
| Package Height (cm) | 30.48 cm |
| Package Height (in) | 12.00 in |
| Package Weight (kg) | 0.25 kg |
| Package Weight (lb) | 0.55 lb |
| Package Width (cm) | 8.58 cm |
| Package Width (in) | 3.38 in |
| Primary Colour | Brown |
| Product Use(s) | Automotive, Automotive Maintenance |
| Product Volume (L) | 0.95 l |
| Product Volume (gal) | 0.25 gal (US) |
| Product Weight (g) | 250.00 g |
| Product Weight (kg) | 0.25 kg |
| Product Weight (lb) | 0.55 lb |
| Shelf Life (year) | 5 yr |
Pick Up is free at most stores (some stores require a minimum order value before tax)
Shipping fee is based on size and weight of products and distance from address to store
Same-Day Delivery costs $9.99 per order
Same-Day Delivery and Ship to Home are unavailable for tires and wheels
Most products can be returned or exchanged at any Canadian Tire store within 90 days of purchase
Some products are non-refundable and non-exchangeable
Special order hard parts and specific application automotive parts must be returned to original store of purchase
The return info outlined above may not apply to the product you are currently viewing. For complete details and exceptions, please refer to our Return Policy.
$101.96
