Big Spring Tire Sale: SAVE UP TO 25%* on select tires and wheels from quality brands.
Shop NowThis paragraph should be hidden.






Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
Sign up to receive a notification when this product is back in stock.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
With its simple lines and contemporary style, the Align kitchen suite delivers striking design with excellent functionality. From intimate galley kitchens to large gourmet workstations, the full line of kitchen faucets meets every need with offerings including the one-handle pulldown with Smart Faucet technology, MotionSense™ and MotionSense Wave™ touchless technology, and expanded finishes across multiple platforms. From Smart Faucet features to the simplest operation, every selection promises seamless performance.
Moen Align 1-Handle Pulldown Kitchen Faucet features spot resist black stainless finish that resists fingerprints and water spots for a cleaner looking kitchen
Equipped with the Reflex™ system for smooth operation, easy movement and securPower Boost™ technology provides boosted water performance with the push of a button - faster clean, faster fill
Equipped with the Reflex™ system for smooth operation, easy movement and secure docking of the pulldown/pullout spray head
Faucet pulldown hose offers flexible water delivery and hose retracts with ease
Features Duralock™ quick connect system for easy installation
One-handle lever handle makes it easy to adjust the water
Aerated stream for everyday cleaning
Boosted rinse and boosted stream
Powerful rinse for heavy-duty cleaning
Standard design mounts on the sink or countertop
Finish: black stainless
| Part Number | 5923BLS |
|---|---|
| Faucet Type | Kitchen Faucet |
| Plumbing Finish | Black |
| Design Style | Modern |
| Faucet Handle Quantity | 1 |
| Faucet Spray | Pull Down |
| Faucet Install | Center Hole |
| Faucet Valve Type | Ceramic |
| Accessories List | Installation Hardware Included |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Faucet Flow Rate (l/min) | 5.70 l/min |
|---|---|
| Certifications | No Certifications |
| Assembled Length (in) | 21 3/4 in |
| Assembled Width (in) | 10.00 in |
| Assembled Height (in) | 21.75 in |
| Assembled Weight (lb) | 8.2 lb |
5 starsstars
4 starsstars
3 starsstars
2 starsstars
1 starstars
Originally posted on moen.com
No, I do not recommend this product.
Originally posted on moen.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on moen.com
Originally posted on moen.com
No, I do not recommend this product.
Originally posted on moen.com

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.