Size: LT285/75R16 126R
Part: #481585003
Buy Online :
Pick up at Leduc, AB
Pick up between May 7 - May 11
Quantity updated to 4
New digital payments available on checkout page:
Also Find It in Store:
Add to Registry
Mud And Snow Rated
  • Rough, tough tread with blocky lugs for traction on soft and uneven terrain
  • Interlocked sipes provide stability on wet and snow
  • Dampens sound waves for a quiet ride
  • Wheels sold separately
Part Number 481585003
Speed Rating R
Load Index - Single 126
Load Index - Dual 123
Winter Rated Yes
Aspect Ratio Percent 75.00
Wheel Diameter 16 in
Prefix Code LT
Wheel Width Max 9.5 in
Exclusive Winter Use No
M+S Rated Yes
Maximum Inflation Pressure 80 psi
Sidewall Style RB
Size LT285/75R16 126R
Tire Width 285 mm
UTQG 0//
Weight 54.013 lb
Wheel Width Min 7.5 in