This paragraph should be hidden.
Unfortunately, this product is discontinued in your selected store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
LEGO® Hidden Side Phantom Fire Truck 3000 combines a buildable toy fire truck with advanced app technology for an incredible single or multiplayer augmented reality (AR) play experience
Kids can explore, hunt ghosts, solve mysteries and battle boss ghost Blaze M. Barr and can also transform the rear of the truck to create a cool mecha robot
With Jack, Parker, J.B., TeeVee and Shadow-Walker minifigures, plus a Nehmaar Reem The Harbinger figure, this set is also great for hands-on play and display
Set in the fictional town of Newbury, where ghosts haunt people and buildings
Model measures over 4" (11 cm) high, 9" (23 cm) long and 4" (11 cm) wide and The Nehmaar Reem The Harbinger figure stands over 6" (17 cm) high
Ages 9+
| Part Number | 6288889 |
|---|---|
| Accessories List | No Accessories Included |
| Advanced Features | STEM Qualified |
| Character Name(s) | Other |
| Colour(s) | Multi-Colour |
| Consumer Pack Size | 4 |
| Language | Bilingual |
| Number of Pieces | 760 |
| Package Depth (cm) | 5.89 cm |
| Package Depth (in) | 2.32 in |
| Package Height (cm) | 28.19 cm |
|---|---|
| Package Height (in) | 11.10 in |
| Package Weight (kg) | 1.05 kg |
| Package Weight (lb) | 2.31 lb |
| Package Width (cm) | 54.00 cm |
| Package Width (in) | 21.26 in |
| Primary Material | Mixed Material |
| Theme | No Theme |
Only Show Differences | Currently Viewing | |||||
| Ratings | ||||||
| Accessories List | No Accessories Included | No Accessories Included | No Accessories Included | No Accessories Included | No Accessories Included | |
| Advanced Features | STEM Qualified | STEM Qualified | STEM Qualified | STEM Qualified | STEM Qualified | |
| Character Name(s) | Other | Other | Other | Other | Other |
