This paragraph should be hidden.

















Unfortunately, this product is discontinued in your selected store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
PROUDLY CANADIAN: Smart home technology created by Canadians, for Canadians
BEYOND SMART LIGHTING: With built-in motion detection, ambient light sensors, and built-in Amazon Alexa you can control your home’s lighting like never before
BUILT-IN AMAZON ALEXA: Switch the lights on and off, control other parts of your smart home, or ask Alexa to play music, hear the news, set a timer, adjust the temperature and so much more
EASILY INSTALL YOURSELF: It only takes about 45 minutes, thanks to an in-app step-by-step walk-through and handy videos
CONTROL FROM ANYWHERE: Don’t feel like getting off the couch? Use the ecobee mobile app on your Android or iOS device to switch the lights on or off – or just go ahead and Ask Alexa
PLAYS WELL WITH OTHERS: ecobee Switch+ makes your smart home even smarter by seamlessly integrating with your favorite smart home platforms, including Apple HomeKit, the Google Assistant, Amazon Alexa, IFTTT, and Samsung SmartThings
| Part Number | EB-SMSWVC-01 |
|---|---|
| Accessories List | Mounting Hardware |
| Accessories List | Mounting Hardware |
| Advanced Features | Automatic On/Off Sensor, Energy Efficient, Neutral Wire Required |
| Advanced Features | Automatic On/Off Sensor, Energy Efficient, Neutral Wire Required |
| Certifications | UL Listed |
| Certifications | UL Listed |
| Colour | White |
| Colour | White |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Consumer Pack Size | 1 |
|---|---|
| Electrical Switch Type | Light Switch |
| Electrical Switch Type | Light Switch |
| Mount Style | Screw-In, Flush Mount |
| Mount Style | Screw-In, Flush Mount |
| Number of Switches | 1 |
| Number of Switches | 1 |
| Package Depth (cm) | 8.40 cm |
| Package Depth (cm) | 8.40 cm |
| Package Depth (in) | 3.31 in |
| Package Depth (in) | 3.31 in |
| Package Height (cm) | 13.50 cm |
| Package Height (cm) | 13.50 cm |
| Package Height (in) | 5.31 in |
| Package Height (in) | 5.31 in |
| Package Weight (kg) | 0.32 kg |
| Package Weight (kg) | 0.32 kg |
| Package Weight (lb) | 0.69 lb |
| Package Weight (lb) | 0.69 lb |
| Package Width (cm) | 8.70 cm |
| Package Width (cm) | 8.70 cm |
| Package Width (in) | 3.43 in |
| Package Width (in) | 3.43 in |
| Primary Material | Thermoplastic |
| Primary Material | Thermoplastic |
| Product Height (cm) | 11.90 cm |
| Product Height (cm) | 11.90 cm |
| Product Height (in) | 4.69 in |
| Product Height (in) | 4.69 in |
| Product Length (cm) | 7.50 cm |
| Product Length (cm) | 7.50 cm |
| Product Length (ft) | 0.25 ft |
| Product Length (ft) | 0.25 ft |
| Product Use(s) | Residential |
| Product Use(s) | Residential |
| Product Weight (g) | 81.60 g |
| Product Weight (g) | 81.60 g |
| Product Weight (kg) | 0.08 kg |
| Product Weight (kg) | 0.08 kg |
| Product Weight (lb) | 81.60 lb |
| Product Weight (lb) | 81.60 lb |
| Product Width (cm) | 5.00 cm |
| Product Width (cm) | 5.00 cm |
| Product Width (in) | 1.97 in |
| Product Width (in) | 1.97 in |
| Shape | Rectangle |
| Shape | Rectangle |
| Smart System Compatibility | Amazon Alexa, Android App, Apple Homekit, Google Assistant, iOS App, SmartThings, Wi-Fi |
| Smart System Compatibility | Amazon Alexa, Android App, Apple Homekit, Google Assistant, iOS App, SmartThings, Wi-Fi |
Only Show Differences | Currently Viewing | |||||
| Ratings | ||||||
| Accessories List | Mounting Hardware | Mounting Hardware | ||||
| Advanced Features | Automatic On/Off Sensor, Energy Efficient, Neutral Wire Required | Automatic On/Off Sensor, Energy Efficient, Neutral Wire Required | ||||
| Certifications | UL Listed | UL Listed |
5 starsstars
4 starsstars
3 starsstars
2 starsstars
1 starstars
Yes, I recommend this product.
No, I do not recommend this product.
No, I do not recommend this product.
Originally posted on Ecobee
Yes, I recommend this product.
Originally posted on Ecobee

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.