Final Week - Big Spring Tire Sale: SAVE UP TO 25%* on select tires and wheels from quality brands.
Shop NowThis paragraph should be hidden.








Ecarpet Gallery
7 ft
Please select a Assembled Width (ft) to view product availability.
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Ecarpet Gallery
The ECARPET Gallery Willow Ivory Area Rug/Runner adds a contemporary touch to the design of any room. Made from high-quality polypropylene, this medium traffic rug features a modern geometric design in an ivory colourway. Perfect for the bedroom, living room, dining room, or den, the Willow rug is available in an assortment of sizes to accommodate different living spaces. The durable polypropylene construction makes this geometric rug ideal for homes with pets and kids. Refresh your space with the contemporary pattern of the ECARPET Willow area rug.
Enhance the appearance of your favourite indoor space with Ecarpet Gallery Willow Rug
Ideal for bedroom, living room, dining room or den
Made of high quality polypropylene
Perfect area rug for medium to high traffic areas
Ivory modern/contemporary geometric indoor area rug / runner
Rug is soft underfoot / to touch
Available in a variety of sizes
| Rug/Mat Type | Area Rugs |
|---|---|
| Colour | Off-white |
| Pattern Type | Persian |
| Primary Material | Polypropylene |
| Shape | Rectangle |
| Assembled Height (in) | 0.50 in |
| Assembled Length (in) | 96.06 in |
| Assembled Width (in) | 31.10 in |
| Assembled Weight (lb) | 14.46 lb |
| Carpet or Rug Texture | Pile |
| Product Use(s) | Indoor |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
Only Show Differences | ||||||
| Ratings |