Big Spring Tire Sale: SAVE UP TO 25%* on select tires and wheels from quality brands.
Shop NowThis paragraph should be hidden.









Ecarpet Gallery
8 ft
Please select a Assembled Width (ft) to view product availability.
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Ecarpet Gallery
Showcase your interior space with ECARPETGALLERY Wilby Rug
Soft and durable, perfect for medium to high traffic areas
Made of 100% polypropylene
Traditional, transitional grey indoor area rug
Available in a variety of sizes
| Rug/Mat Type | Area Rugs |
|---|---|
| Colour | Grey |
| Pattern Type | Persian |
| Primary Material | Polypropylene |
| Shape | Rectangle |
| Assembled Height (in) | 0.17 in |
| Assembled Length (in) | 90.55 in |
| Assembled Width (in) | 62.99 in |
| Assembled Weight (lb) | 8.00 lb |
| Carpet or Rug Texture | Pile |
| Product Use(s) | Indoor |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
Only Show Differences | ||||||
| Ratings |