This paragraph should be hidden.
Ecarpet Gallery
7 ft
5 ft
Out of stock at Leduc, AB
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Inject life into your indoor and outdoor spaces with the ECARPET Veranda Diamond Indoor/Outdoor Area Rug, Light Blue, Assorted Sizes. Crafted from soft yet durable 100% polypropylene, this contemporary geometric light blue rug is perfect for medium to high-traffic areas and will stand up to years of use. Available in assorted sizes to suit your needs, the poly blend features a diamond pattern that adds chic style to any room, while the versatile indoor/outdoor design means you can easily transition it from the living room to the patio. The light blue hue provides a fresh pop of colour to liven up neutral spaces, while the soft underfoot feel provides coziness underfoot.
Invigorate your favourite indoor/outdoor areas with ECARPETGALLERY Veranda Diamond Rug
Soft and durable, perfect for medium to high traffic areas
Made of 100% polypropylene
Contemporary geometric light blue indoor/outdoor area rug
Available in a variety of sizes
| Part Number | 351489 |
|---|---|
| Rug/Mat Type | Area Rugs |
| Colour | Blue |
| Pattern Type | Geometric |
| Primary Material | Polypropylene |
| Shape | Rectangle |
| Assembled Height (in) | 0.25 in |
| Assembled Length (in) | 86.28 in |
| Assembled Width (in) | 62.76 in |
| Assembled Weight (lb) | 10.00 lb |
| Carpet or Rug Texture | Braided |
|---|---|
| Product Use(s) | Indoor, Outdoor |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Assembled Length (ft) | 7 ft |
| Assembled Width (ft) | 5 ft |
Only Show Differences | ||||||
| Ratings | ||||||
| Rug/Mat Type | Area Rugs | Area Rugs | Area Rugs | Area Rugs | Area Rugs | |
| Colour | Blue | Blue | Blue | Green | Other | |
| Pattern Type | Geometric | Solid | Texturized | Texturized | Texturized |
