This paragraph should be hidden.









Ecarpet Gallery
10 ft
Please select a Assembled Width (ft) to view product availability.
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Ecarpet Gallery
Infuse your space with the style and comfort of the ECARPET Neela Indoor Geometric Area Rug, Ivory/Grey, Assorted Sizes. Its ivory and grey abstract pattern will add an artistic yet soothing touch to any room while the polypropylene blend makes it ideal for medium to high traffic. The soft underfoot surface ensures it feels plush underfoot without compromising on durability so it can withstand daily wear and tear for years to come. Available in a variety of sizes to suit your specific needs, this rug can define a living room, bedroom, or dining space while tying design elements together. Its modern yet timeless pattern will complement a variety of interior styles from contemporary to eclectic and its neutral colour palette means it will blend effortlessly with your existing décor.
Beautify your favourite room décor with Ecarpet Gallery Neela Rug
Ideal for bedroom, living room, dining room or den
Made of high quality polypropylene
Perfect area rug for medium to high traffic areas
Ivory/Grey modern/contemporary abstract indoor area rug
Rug is soft underfoot / to touch
Available in a variety of sizes
| Rug/Mat Type | Area Rugs |
|---|---|
| Colour | Off-white |
| Pattern Type | Geometric |
| Primary Material | Polypropylene |
| Shape | Rectangle |
| Assembled Height (in) | 0.50 in |
| Assembled Length (in) | 87.01 in |
| Assembled Width (in) | 62.99 in |
| Assembled Weight (lb) | 26.65 lb |
| Carpet or Rug Texture | Pile |
| Product Use(s) | Indoor |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Assembled Height (cm) | 1.27 cm |
| Assembled Height (ft) | 0.04 ft |
| Assembled Height (in) | 0.50 in |
| Assembled Length (cm) | 221.00 cm |
| Assembled Length (in) | 87.01 in |
| Assembled Weight (kg) | 12.09 kg |
| Assembled Weight (lb) | 26.65 lb |
| Assembled Width (cm) | 160.00 cm |
| Assembled Width (in) | 62.99 in |
| Assembled Width (mm) | 1600.00 mm |
| Carpet or Rug Texture | Pile |
| Colour | Off-white |
| Package Depth (cm) | 163.00 cm |
| Package Depth (in) | 64.17 in |
| Package Height (cm) | 15.00 cm |
| Package Height (in) | 5.91 in |
| Package Weight (kg) | 12.09 kg |
| Package Weight (lb) | 26.65 lb |
| Package Width (cm) | 15.00 cm |
| Package Width (in) | 5.91 in |
| Pattern Type | Geometric |
| Primary Material | Polypropylene |
| Product Use(s) | Indoor |
| Rug/Mat Type | Area Rugs |
| Shape | Rectangle |
Only Show Differences | ||||||||||
| Ratings | ||||||||||
| Rug/Mat Type | Area Rugs | Area Rugs | Area Rugs | Area Rugs | Area Rugs | Area Rugs | Area Rugs | Area Rugs | Area Rugs | Area Rugs |
| Colour | Off-white | Off-white | Off-white | Off-white | Grey | Grey | Off-white | Off-white | Grey | Grey |
| Pattern Type | Geometric | Geometric | Geometric | Geometric | Geometric | Geometric | Geometric | Geometric | Geometric | Geometric |

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.