Big Spring Tire Sale: SAVE UP TO 25%* on select tires and wheels from quality brands.
Shop NowThis paragraph should be hidden.












Unfortunately, this product is discontinued in your selected store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
The Dyson Outsize Plus Cordless vacuum is engineered for family-size cleans and homes with pets. With a full-size bin and full-size cleaner heard, the Dyson Outsize Extra has suction power, runtime, and tools designed to deep clean your whole home. Includes the Soft Dusting Brush and Low-Reach Adaptor. Exclusively at Canadian Tire.
Dyson Outsize Plus Cordless Stick Vacuum Cleaner includes Dyson power in a larger format
For large-home deep cleans without the cord
Exclusive Canadian Tire tool bundle: Soft Dusting Brush and Low-Reach Adaptor to clean further under furniture
90% more suction than a Dyson V8™ vacuum
150% larger bin so you can clean longer before emptying*
The Digital Motorbar™ XL cleaner head is 25% wider*, so you can cover more floor with each sweep
Battery Max Run Time: 60 min
Advanced, whole-machine filtration traps 99.99% of fine dust as small as 0.3 microns***
LCD screen displays run time countdown and maintenance alerts
Intelligently optimizes suction and run time based on floor type, for the right power where you need it
Converts to a handheld for cleaning cars, stairs and upholstery
2-year warranty and lifetime Dyson support
*Compared to the standard Dyson V11™ vacuum
**Actual run time will vary based on power mode, floor type, dust level and/or attachments used
***In Boost mode. All other modes achieve at least 99.97% filtration
| Part Number | 448114-01 |
|---|---|
| Vacuum Type | Stick Vacuum |
| Floor Surface | All Floor Types |
| Accessories List | Crevice Tool, Wall Mount Storage Hook |
| Advanced Features | Reuseable Filter, Vacuum Anti Allergen, Vacuum Bagless |
| Battery Technology | Lithium-Ion |
| Battery Voltage | 29 V |
| Battery Max Run Time (min) | 60 min |
| Wand Material | Plastic |
| Assembled Height (in) | 50.39 in |
| Assembled Length (in) | 11 in |
|---|---|
| Assembled Width (in) | 12.60 in |
| Assembled Weight (lb) | 7.8 lb |
| Package Height (in) | 7.87 in |
| Package Width (in) | 12.20 in |
| Package Depth (in) | 36.61 in |
| Package Weight (lb) | 7.85 lb |
Only Show Differences | ||||||
| Ratings | ||||||
| Vacuum Type | Stick Vacuum | Stick Vacuum | Stick Vacuum | Stick Vacuum | Stick Vacuum | |
| Floor Surface | All Floor Types | Area Rug, Carpet, Hard Floor, Tile, Wet Surface | Area Rug, Carpet, Hard Floor, Tile | Area Rug, Carpet, Hard Floor, Tile | All Floor Types | |
| Accessories List | Crevice Tool, Wall Mount Storage Hook | Crevice Tool | Crevice Tool | Crevice Tool | Crevice Tool, Wall Mount Storage Hook |
5 starsstars
4 starsstars
3 starsstars
2 starsstars
1 starstars
Yes, I recommend this product.
Originally posted on Dyson
Originally posted on Dyson
Yes, I recommend this product.
Originally posted on Dyson
Originally posted on Dyson

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.