This paragraph should be hidden.
CWI Lighting
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
Sign up to receive a notification when this product is back in stock.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Elevate your interior space with the sophisticated design of the Water Drop 9-Light Chrome Chandelier. This modern fixture adds a touch of elegance to any room, creating a stunning focal point with its sleek chrome finish and contemporary aesthetic. Perfect for enhancing the ambience of your living or dining area.
Chrome Finish - Halogen Bulb Not Included - Indoor (Dry Location)
cETLus Approved
Includes assembly instructions and hardware
Compatible with standard low voltage dimmer
| Part Number | 5006P22C-R(W) |
|---|---|
| Accessories List | Mounting Hardware Included |
| Advanced Features | Dimmable |
| Assembled Height (cm) | 5.08 cm |
| Assembled Height (ft) | 0.17 ft |
| Assembled Height (in) | 2.00 in |
| Assembled Length (cm) | 55.88 cm |
| Assembled Length (ft) | 1.83 ft |
| Assembled Length (in) | 22 in |
| Assembled Width (cm) | 55.88 cm |
| Assembled Width (in) | 22.00 in |
|---|---|
| Assembled Width (mm) | 558.80 mm |
| Assembly Required | Yes |
| Certifications | No Certifications |
| Chandelier/Pendant Type | Standard |
| Fixture Colour | Chrome |
| Fixture Colour(s) | Chrome |
| Hanging Method | Stem |
| Light Bulb Base Type | G9 |
| Light Bulb Type | Halogen |
| Light Direction | Down |
| Max. Hanging Height (cm) | 221.0 cm |
| Max. Hanging Height (in) | 87.0 in |
| Maximum Run Time (h) | 50000 h |
| Min. Hanging Height (cm) | 40.6 cm |
| Min. Hanging Height (in) | 16.0 in |
| Number of Lights | 9 |
| Number of Tiers | 1 |
| Package Depth (cm) | 76.20 cm |
| Package Depth (in) | 30.00 in |
| Package Height (cm) | 38.10 cm |
| Package Height (in) | 15.00 in |
| Package Weight (kg) | 8.16 kg |
| Package Weight (lb) | 17.99 lb |
| Package Width (cm) | 76.20 cm |
| Package Width (in) | 30.00 in |
| Power Source | Hardwired |
| Product Use(s) | Lighting |
| Secondary Fixture Colour | Chrome |
| Shade Colour/Finish | Chrome |
| UL Listed Location | Dry Location |
| Voltage (V) | 120 V |
| Wattage Rating (w) | 40 W |
Only Show Differences | Currently Viewing | |||||
| Ratings | ||||||
| Accessories List | Mounting Hardware Included | Mounting Hardware Included | Mounting Hardware Included | Mounting Hardware Included | Mounting Hardware Included | |
| Advanced Features | Dimmable | Dimmable | Dimmable | Dimmable | Dimmable | |
| Assembled Height (cm) | 5.08 cm | 5.08 cm | 5.08 cm | 5.08 cm | 88.90 cm |
