This paragraph should be hidden.
CWI Lighting
Out of stock at Leduc, AB
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Oxidized Bronze Finish - Incandescent Bulb Not Included - Indoor (Dry Location)
cETLus Approved
Includes assembly instructions and hardware
Compatible with standard low voltage dimmer
| Part Number | 9836P28-6-125 |
|---|---|
| Accessories List | Mounting Hardware Included |
| Advanced Features | Dimmable |
| Assembled Height (cm) | 5.08 cm |
| Assembled Height (ft) | 0.17 ft |
| Assembled Height (in) | 2.00 in |
| Assembled Length (cm) | 71.12 cm |
| Assembled Length (ft) | 2.33 ft |
| Assembled Length (in) | 28 in |
| Assembled Width (cm) | 71.12 cm |
| Assembled Width (in) | 28.00 in |
|---|---|
| Assembled Width (mm) | 711.20 mm |
| Assembly Required | Yes |
| Certifications | No Certifications |
| Chandelier/Pendant Type | Standard |
| Fixture Colour | Bronze |
| Fixture Colour | Bronze |
| Hanging Method | Chain |
| Light Bulb Base Type | E12 - Candelabra Base |
| Light Bulb Type | Incandescent |
| Light Direction | Down |
| Max. Hanging Height (cm) | 393.7 cm |
| Max. Hanging Height (in) | 155.0 in |
| Maximum Run Time (h) | 50000 h |
| Min. Hanging Height (cm) | 91.4 cm |
| Min. Hanging Height (in) | 36.0 in |
| Number of Lights | 6 |
| Number of Tiers | 1 |
| Package Depth (cm) | 84.00 cm |
| Package Depth (in) | 33.07 in |
| Package Height (cm) | 39.98 cm |
| Package Height (in) | 15.74 in |
| Package Weight (kg) | 10.98 kg |
| Package Weight (lb) | 24.21 lb |
| Package Width (cm) | 51.99 cm |
| Package Width (in) | 20.47 in |
| Power Source | Hardwired |
| Product Use(s) | Lighting |
| Secondary Fixture Colour | Bronze |
| Shade Colour/Finish | Bronze |
| UL Listed Location | Dry Location |
| Voltage (V) | 120 V |
| Wattage Rating (w) | 60 W |
Only Show Differences | Currently Viewing | ||||
| Ratings | |||||
| Accessories List | Mounting Hardware Included | Mounting Hardware Included | Mounting Hardware Included | Mounting Hardware Included | |
| Advanced Features | Dimmable | Dimmable | Dimmable | Dimmable | |
| Assembled Height (cm) | 5.08 cm | 5.08 cm | 5.08 cm | 5.08 cm |
$913.98$954.98
