This paragraph should be hidden.

CWI Lighting
9
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
Sign up to receive a notification when this product is back in stock.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Brown Finish - Incandescent Bulb Not Included - Indoor (Dry Location)
cETLus Approved
Includes assembly instructions and hardware
Compatible with standard low voltage dimmer
| Part Number | 5464P32DB-9 |
|---|---|
| Accessories List | Mounting Hardware Included |
| Advanced Features | Dimmable |
| Assembled Height (cm) | 88.90 cm |
| Assembled Height (ft) | 2.92 ft |
| Assembled Height (in) | 35.00 in |
| Assembled Length (cm) | 81.28 cm |
| Assembled Length (ft) | 2.67 ft |
| Assembled Length (in) | 32 in |
| Assembled Width (cm) | 81.28 cm |
| Assembled Width (in) | 32.00 in |
|---|---|
| Assembled Width (mm) | 812.80 mm |
| Assembly Required | Yes |
| Certifications | No Certifications |
| Chandelier/Pendant Type | Standard |
| Fixture Colour | Brown |
| Hanging Method | Chain |
| Light Bulb Base Type | E12 - Candelabra Base |
| Light Bulb Type | Incandescent |
| Light Direction | Ambient |
| Max. Hanging Height (cm) | 391.2 cm |
| Max. Hanging Height (in) | 154.0 in |
| Min. Hanging Height (cm) | 88.9 cm |
| Min. Hanging Height (in) | 35.0 in |
| Number of Lights | 9 |
| Number of Tiers | 1 |
| Package Depth (cm) | 84.00 cm |
| Package Depth (in) | 33.07 in |
| Package Height (cm) | 22.00 cm |
| Package Height (in) | 8.66 in |
| Package Weight (kg) | 8.98 kg |
| Package Weight (lb) | 19.80 lb |
| Package Width (cm) | 92.00 cm |
| Package Width (in) | 36.22 in |
| Power Source | Hardwired |
| Product Use(s) | Lighting |
| Secondary Fixture Colour | Brown |
| Shade Colour/Finish | Brown |
| UL Listed Location | Dry Location |
| Voltage (V) | 120 V |
| Wattage Rating (w) | 60 W |
Only Show Differences | Currently Viewing | |||||
| Ratings | ||||||
| Accessories List | Mounting Hardware Included | Mounting Hardware Included | Mounting Hardware Included | Mounting Hardware Included | Mounting Hardware Included | |
| Advanced Features | Dimmable | Dimmable | Dimmable | Dimmable | Dimmable | |
| Assembled Height (cm) | 88.90 cm | 58.42 cm | 58.42 cm | 88.90 cm | 58.42 cm |
