This paragraph should be hidden.

CWI Lighting
3
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
Sign up to receive a notification when this product is back in stock.Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Matte Black Finish - Incandescent Bulb Not Included - Indoor (Dry Location)
cETLus Approved
Includes assembly instructions and hardware
Compatible with standard low voltage dimmer
| Part Number | 1019P39-3-143 |
|---|---|
| Accessories List | Mounting Hardware Included |
| Advanced Features | Dimmable |
| Assembled Height (cm) | 12.70 cm |
| Assembled Height (ft) | 0.42 ft |
| Assembled Height (in) | 5.00 in |
| Assembled Length (cm) | 99.06 cm |
| Assembled Length (ft) | 3.25 ft |
| Assembled Length (in) | 39 in |
| Assembled Width (cm) | 99.06 cm |
| Assembled Width (in) | 39.00 in |
|---|---|
| Assembled Width (mm) | 990.60 mm |
| Assembly Required | Yes |
| Certifications | No Certifications |
| Chandelier/Pendant Type | Standard |
| Fixture Colour | Black |
| Hanging Method | Stem |
| Light Bulb Base Type | E26 - Medium Base |
| Light Bulb Type | Incandescent |
| Light Direction | Ambient |
| Max. Hanging Height (cm) | 193.0 cm |
| Max. Hanging Height (in) | 76.0 in |
| Min. Hanging Height (cm) | 12.7 cm |
| Min. Hanging Height (in) | 5.0 in |
| Number of Lights | 3 |
| Number of Tiers | 1 |
| Package Depth (cm) | 30.48 cm |
| Package Depth (in) | 12.00 in |
| Package Height (cm) | 20.32 cm |
| Package Height (in) | 8.00 in |
| Package Weight (kg) | 4.08 kg |
| Package Weight (lb) | 8.99 lb |
| Package Width (cm) | 50.80 cm |
| Package Width (in) | 20.00 in |
| Power Source | Hardwired |
| Product Use(s) | Lighting |
| Secondary Fixture Colour | Black |
| Shade Colour/Finish | Black |
| UL Listed Location | Dry Location |
| Voltage (V) | 120 V |
| Wattage Rating (w) | 60 W |
Only Show Differences | Currently Viewing | |||||
| Ratings | ||||||
| Accessories List | Mounting Hardware Included | Mounting Hardware Included | Mounting Hardware Included | Mounting Hardware Included | Mounting Hardware Included | |
| Advanced Features | Dimmable | Dimmable | Dimmable | Dimmable | Dimmable | |
| Assembled Height (cm) | 12.70 cm | 5.08 cm | 5.08 cm | 58.42 cm | 58.42 cm |
