This paragraph should be hidden.
Out of stock at Leduc, AB
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
The CURT Class 3 Trailer Hitch for Ford Mustang Mach-E Models features a sturdy 2” receiver that’s rated for up to 2,000 lbs (907.18 kg) gross trailer weight and 200 lbs (90.72 kg) tongue weight. Custom-fit for the Mustang Mach-E, this trailer hitch is engineered specifically for the classic Ford vehicle with safety testing per SAE J684 standards. Precisely welded for superior strength, the hitch features a durable high-gloss black powder coat finish and is co-cured in a rust-resistant liquid A-coat for corrosion protection inside and out. Equipped with an open-back receiver design for easy cleaning, the CURT class 3 hitch provides reliable towing capacity for Mustang Mach-E owners.
The CURT Class 3 Trailer Hitch for Select Ford Mustang Mach-E Models is designed for Fords and rated for up to 2,000 lbs (907.18 kg) gross trailer weight
Engineered with a vehicle-specific design for a custom fit
Tested for safety in accordance with SAE J684
Precisely welded for superior strength and fit
Protected by a durable high-gloss black powder coat finish
Co-cured in a rust-resistant liquid A-coat, inside and out
Equipped with an open-back receiver for easy cleaning
May include imported hardware
| Part Number | 13480 |
|---|---|
| Accessories List | Installation Hardware |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Certifications | SAE J684 |
| Drop Length | 1.00 cm |
| Drop Length (in & cm) | 0.39 in |
| Gross Trailer Weight Rating Capacity (kg) | 907.18 kg |
| Gross Trailer Weight Rating Capacity (lb) | 2000.00 lb |
| Hitch Class | Class III |
| Package Depth (cm) | 111.76 cm |
| Package Depth (in) | 44.00 in |
|---|---|
| Package Height (cm) | 53.34 cm |
| Package Height (in) | 21.00 in |
| Package Weight (kg) | 18.60 kg |
| Package Weight (lb) | 41.00 lb |
| Package Width (cm) | 30.48 cm |
| Package Width (in) | 12.00 in |
| Primary Material | Steel |
| Receiver Type | 2" Square |
| Tongue Weight Rating Capacity (kg) | 90.72 kg |
| Tongue Weight Rating Capacity (lb) | 200.00 lb |
| Trailer Hitch Type | Rear Mount Hitch |
Pick Up is free at most stores (some stores require a minimum order value before tax)
Shipping fee is based on size and weight of products and distance from address to store
Same-Day Delivery costs $9.99 per order
Same-Day Delivery and Ship to Home are unavailable for tires and wheels
Most products can be returned or exchanged at any Canadian Tire store within 90 days of purchase
Some products are non-refundable and non-exchangeable
Special order hard parts and specific application automotive parts must be returned to original store of purchase
The return info outlined above may not apply to the product you are currently viewing. For complete details and exceptions, please refer to our Return Policy.
$989.98
