This paragraph should be hidden.

Pick up available 08:00 p.m., Mar 24
Only 7 left
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Phlox paniculata 'Rembrandt' is a striking cultivar of garden phlox that stands out for its eye-catching bi-color blooms. Known for its vibrant pink flowers with a white eye, this variety offers a bold and beautiful contrast in the garden. It’s an excellent choice for adding height, colour, and fragrance to your landscape.
Easy to grow
Beautiful selections
Healthy varieties
| Part Number | NEW-PHL3 |
|---|---|
| Area Coverage (sq m) | 0.12 m² |
| Planting Season | Spring |
| Bloom Time | Early Spring to Late Autumn |
| Maximum Germination Time (day) | 21 d |
| Minimum Germination Time (day) | 14 d |
| Maximum Planting Temperature (°C) | 20.00 °C |
| Minimum Planting Temperature (°C) | 17.00 °C |
| Hardiness | Deer Resistant |
| Life Cycle | Perennial |
| Net Weight (kg) | 0.68 kg |
|---|---|
| Package Form | Bag |
| Growing Height (cm) | 25.00 cm |
| Location | Full Sun, Indoor/Outdoor Use, Outdoor Use |
| Number of Pieces | 2 |
| Package Depth (in) | 2.36 in |
| Package Height (in) | 8.66 in |
| Package Weight (lb) | 1.50 lb |
| Package Width (in) | 6.50 in |
| Plant Hardiness Zone | 4, 4a, 4b, 5, 5a, 5b, 6, 6a, 6b, 7, 7a, 7b, 8, 8a, 8b, 9, 9a |
| Region | Atlantic, Central Canada, Prarie Provinces, The North, West Coast |
| Tree and Shrub Type | Deciduous |
| Wildlife Attracted | Bees, Birds, Butterflies |
Only Show Differences | Currently Viewing | ||||
| Ratings | |||||
| Area Coverage (sq m) | 0.12 m² | 0.12 m² | 0.12 m² | 0.12 m² | |
| Planting Season | Spring | Spring | Spring | Spring | |
| Bloom Time | Early Spring to Late Autumn | Early Spring to Late Autumn | Early Spring to Late Autumn | Summer through Fall |
