Size: P255/60R19 109H
Part: #166547019
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
Sign up to receive a notification when this product is back in stock.
Mud And Snow Rated
  • 105,000 km treadwear mileage
  • Wheels sold separately
Part Number 166547019
Mileage Rating 118300 km
Speed Rating H
Load Index - Single 109
Winter Rated No
Aspect Ratio Percent 60.00
Wheel Diameter 19 in
Load Range SL
Ply Rating 4
Run Flat No
Prefix Code P
Wheel Width Max 9 in
Exclusive Winter Use No
M+S Rated Yes
Maximum Inflation Pressure 44 psi
Number of Plies 5
Sidewall Style BSW
Size P255/60R19 109H
Tire Width 255 mm
UTQG 740/A/A
UTQG Temperature Rating A
UTQG Traction Rating A
Weight 35.714 lb
Wheel Width Min 7 in