Size: P235/45R18 94V
Part: #166284021
Buy Online :
Pick up at Leduc, AB
Pick up between Apr 29 - May 3
Quantity updated to 4
New digital payments available on checkout page:
Also Find It in Store:
Add to Registry
Mud And Snow Rated
  • Engineered to take on water while maintaining grip
  • Stronger materials added for extended tread life
  • Wheels sold separately
Part Number 166284021
Mileage Rating 115000 km
Speed Rating V
Load Index - Single 94
Winter Rated No
Aspect Ratio Percent 45.00
Wheel Diameter 18 in
Load Range SL
Ply Rating 2
Run Flat No
Prefix Code P
Wheel Width Max 9 in
Exclusive Winter Use No
M+S Rated Yes
Maximum Inflation Pressure 44 psi
Sidewall Style VSB
Size P235/45R18 94V
Tire Width 235 mm
UTQG 740/A/A
UTQG Temperature Rating A
UTQG Traction Rating A
Weight 25.132 lb
Wheel Width Min 7.5 in