Size: P225/65R17 102H
Part: #166476021
Buy Online :
Pick up at Leduc, AB
Pick up between Apr 29 - May 3
Need it Today :
Quantity updated to 4
New digital payments available on checkout page:
Also Find It in Store:
Add to Registry
Mud And Snow Rated
  • Engineered to take on water while maintaining grip
  • Stronger materials added for extended tread life
  • Wheels sold separately
Part Number 166476021
Mileage Rating 115000 km
Speed Rating H
Load Index - Single 102
Winter Rated No
Aspect Ratio Percent 65.00
Wheel Diameter 17 in
Load Range SL
Ply Rating 2
Run Flat No
Prefix Code P
Wheel Width Max 8 in
Exclusive Winter Use No
M+S Rated Yes
Maximum Inflation Pressure 44 psi
Sidewall Style BL
Size P225/65R17 102H
Tire Width 225 mm
UTQG 740/A/A
UTQG Temperature Rating A
UTQG Traction Rating A
Weight 25.705 lb
Wheel Width Min 6 in