Size: P205/55R16 91V
Part: #166435021
Buy Online :
Pick up at Leduc, AB
Pick up between May 6 - May 10
Quantity updated to 4
Also Find It in Store:
Add to Registry
Mud And Snow Rated
  • Engineered to take on water while maintaining grip
  • Stronger materials added for extended tread life
  • Wheels sold separately
Part Number 166435021
Mileage Rating 115000 km
Speed Rating V
Load Index - Single 91
Winter Rated No
Aspect Ratio Percent 55.00
Wheel Diameter 16 in
Load Range SL
Ply Rating 2
Run Flat No
Prefix Code P
Wheel Width Max 7.5 in
Exclusive Winter Use No
M+S Rated Yes
Maximum Inflation Pressure 44 psi
Sidewall Style BL
Size P205/55R16 91V
Tire Width 205 mm
UTQG 740/A/A
UTQG Temperature Rating A
UTQG Traction Rating A
Weight 20.436 lb
Wheel Width Min 5.5 in