Size: LT285/60R20 99S
Part: #29598
Unfortunately, this product is discontinued in your selected store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.
Mud And Snow Rated
  • Extended Shoulder Rubber is designed to protect more of the tire sidewall
  • Upper sidewall traction bars provide increased mud, snow, and rock traction
  • 3-D Active sipes technology provides better biting edges for increased snow traction
  • Exceeds Tire and Rubber Association of Canada's severe snow traction requirements
  • Aggressive all-terrain traction to confidently get where you want to go
  • Wheels sold separately
Part Number 29598
Mileage Rating 80000 km
Speed Rating S
Load Index - Single 99
Load Index - Dual 122
Winter Rated Yes
Aspect Ratio Percent 60.00
Wheel Diameter 20 in
Load Range E
Ply Rating 10
EV Compatibility EV Compatible
Run Flat No
Prefix Code LT
Wheel Width Max 10 in
Exclusive Winter Use No
M+S Rated Yes
Maximum Inflation Pressure 80 psi
Sidewall Style BSW
Size LT285/60R20 99S
Tire Width 285 mm
UTQG 200//
Weight 61.42 lb
Wheel Width Min 8 in