Size: LT265/70R17 121R
Part: #013870
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
Sign up to receive a notification when this product is back in stock.
Mud And Snow Rated
  • All-season performance
  • Built to endure heavy workloads
  • Wheels sold separately
Part Number 013870
Speed Rating R
Load Index - Single 121
Winter Rated No
Aspect Ratio Percent 70.00
Wheel Diameter 17 in
Load Range E
Ply Rating 10
Run Flat No
Prefix Code LT
Wheel Width Max 8.5 in
Exclusive Winter Use No
M+S Rated Yes
Maximum Inflation Pressure 80 psi
Sidewall Style BSW
Size LT265/70R17 121R
Tire Width 265 mm
UTQG 640/A/A
UTQG Temperature Rating A
UTQG Traction Rating A
Weight 43.783 lb
Wheel Width Min 7 in