Size: P225/70R15 112R
Part: #2264083
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
Sign up to receive a notification when this product is back in stock.
Product Details
Snow Peak Rated
Accepts Studs
  • Improved ice traction with the latest 3D Sipe and diagonal centre block groove
  • New tread compound improves wear performance and offer more mileage
  • Optimized structure and design offers higher load durability
  • Wheels sold separately
Part Number 2264083
Speed Rating R
Load Index - Single 112
Load Index - Dual 110
Winter Rated Yes
Aspect Ratio Percent 70.00
Wheel Diameter 15 in
Load Range SL
Ply Rating 8
Run Flat No
Prefix Code P
Wheel Width Max 7 in
Exclusive Winter Use Yes
M+S Rated No
Maximum Inflation Pressure 65 psi
Sidewall Style BSW
Size P225/70R15 112R
Tire Width 225 mm
UTQG 420//
Weight 33.223 lb
Wheel Width Min 6 in