Final Week - Big Spring Tire Sale: SAVE UP TO 25%* on select tires and wheels from quality brands.
Shop NowThis paragraph should be hidden.




Pick up available 04:30 p.m., May 20
Only 5 left


Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Weller’s 70-Watt Digital Soldering Station is highly efficient and flexible for all of your soldering tasks, with a compact design that takes up far less space. The station includes a precise and adjustable temperature control that heats up in only 15 seconds, memory function for preset temperatures, and an energy-saving standby mode. With its ergonomic molded pencil grip that provides you with the comfort, precision and control you need, you have the ability to work at your best, anytime, anywhere.
Features a fast 15-second heat-up time from 212˚F to 650˚F
Easy to Use: Adjust your temperature display (°F or °C), preset temperature or set to standby mode
Precision and Control: Ergonomic molded pencil-grip provides optimal comfort
Integrated Safety Rest: Reduce the risk of injury or damage when not in use
Quick Tip Change: Easily replace worn tips or change applications
| Part Number | WLSKD7012A |
|---|---|
| Accessories List | Tips |
| Advanced Features | Interchangeable Tips |
| Assembled Height (cm) | 17.80 cm |
| Assembled Height (ft) | 0.58 ft |
| Assembled Height (in) | 7.01 in |
| Assembled Length (cm) | 30.50 cm |
| Assembled Length (ft) | 1.00 ft |
| Assembled Length (in) | 12.01 in |
| Assembled Weight (kg) | 0.80 kg |
| Assembled Weight (lb) | 1.76 lb |
|---|---|
| Assembled Width (cm) | 8.40 cm |
| Assembled Width (ft) | 0.28 ft |
| Assembled Width (in) | 3.31 in |
| Assembled Width (mm) | 84.00 mm |
| Certifications | No Certifications |
| Display Type | Digital |
| Maximum Temperature (°C) | 100.00 °C |
| Maximum Temperature (°F) | 212.00 °F |
| Minimum Temperature (°C) | 480.00 °C |
| Minimum Temperature (°F) | 896.00 °F |
| Number of Pieces | 4 |
| Number of Tips Included | 3 |
| Package Depth (cm) | 22.10 cm |
| Package Depth (in) | 8.70 in |
| Package Height (cm) | 12.70 cm |
| Package Height (in) | 5.00 in |
| Package Weight (kg) | 0.79 kg |
| Package Weight (lb) | 1.74 lb |
| Package Width (cm) | 9.53 cm |
| Package Width (in) | 3.75 in |
| Power Source | Hardwired/Plug In |
| Primary Colour | Red |
| Primary Material | Metal |
| Product Model Number | 0587119 |
| Tip Type | HM |
| Type of Soldering Machines | Single Wave |
| Voltage (V) | 120 V |
| Wattage Rating (w) | 70 W |
Only Show Differences | |||||
| Ratings | |||||
| Accessories List | Tips | ||||
| Advanced Features | Interchangeable Tips | ||||
| Assembled Height (cm) | 17.80 cm | 5.10 cm | 14.00 cm | 1.00 cm |
Subtotal for 4 items$234.96$289.96
5 starsstars
4 starsstars
3 starsstars
2 starsstars
1 starstars
No, I do not recommend this product.

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.