This paragraph should be hidden.
Vanguard
Out of stock at Leduc, AB
Out of stock at Leduc, AB
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Enhance your fishing experience with the VanGuard Assorted Fishing Sinkers Kit. This comprehensive 72-piece set offers a variety of sinker sizes, allowing for optimal rigging and effortless casting. Designed for anglers seeking precision and reliability, this kit is an essential addition to your tackle box.
Lead free design
Complete assortment of sinkers in multiple sizes for precise rig control and smooth casting
Superior value
| Part Number | V1001/CA |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Colour | Multicolour |
| Finish | Not applicable |
| Number of Pieces | 72 |
| Package Depth (cm) | 12.00 cm |
| Package Depth (in) | 4.72 in |
| Package Form | Kit |
| Package Height (cm) | 1.60 cm |
| Package Height (in) | 0.63 in |
| Package Weight (kg) | 0.12 kg |
|---|---|
| Package Weight (lb) | 0.27 lb |
| Package Width (cm) | 7.00 cm |
| Package Width (in) | 2.76 in |
| Product Size Included | Assorted |
| Product Use(s) | Open Water Fishing |
| Product Weight (oz) | 0 oz |
| Weights and Sinkers Style | Other |
