This paragraph should be hidden.
Vanguard
Out of stock at Leduc, AB
Out of stock at Leduc, AB
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Enhance your fishing experience with the VanGuard Painted Jig Head Kit. Designed for versatility, this 60-piece set offers a range of sizes and vibrant finishes to attract various fish species in any condition. Built for durability and performance, these jig heads are a reliable addition to your tackle box.
Super sharp, premium hooks
Heavy epoxy resists chipping
Vivid colours for all species, all situations
1/8, 1/4, and 3/8 oz. sizes
| Part Number | CTJHAST60PCA |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Colour | Multicolour |
| Finish | Painted |
| Hook Brand Name | Other |
| Hook Colour | Bronze |
| Hook Sizes Included | Other |
| Jig Style | Round Head |
| Number of Pieces | 60 |
| Package Depth (cm) | 2.50 cm |
| Package Depth (in) | 0.98 in |
|---|---|
| Package Form | Kit |
| Package Height (cm) | 14.92 cm |
| Package Height (in) | 5.87 in |
| Package Weight (kg) | 0.39 kg |
| Package Weight (lb) | 0.86 lb |
| Package Width (cm) | 21.59 cm |
| Package Width (in) | 8.50 in |
| Product Use(s) | Open Water Fishing, Ice Fishing |
| Product Weight (oz) | 3/8 oz |
| Species | All Purpose |
