Final Week - Big Spring Tire Sale: SAVE UP TO 25%* on select tires and wheels from quality brands.
Shop NowThis paragraph should be hidden.

Out of stock at Leduc, AB
Quebec residents: For information on maintenance and repair click here.
Add a touch of retro charm to your home with the Safavieh Retro 2891 Rug. Made from high-quality materials for durability and long-lasting beauty, this rug features a low-pile construction that ensures easy maintenance and a comfortable feel underfoot. Ideal for living rooms, bedrooms or dining areas.
This rug captures the classic themes of mid-century modern style
Made using high-quality synthetic yarns woven into luxurious textures
Using durable synthetic fibre, this easy-care, plush area rug
Round
Power-loomed polypropylene pile
Pile height: 0.79" (2 cm)
| Part Number | RET2891-6065-4R |
|---|---|
| Rug/Mat Type | Area Rugs |
| Colour | Grey |
| Pattern Type | Graphic/Logo |
| Primary Material | Polypropylene |
| Shape | Rectangle |
| Assembled Height (in) | 0.79 in |
| Assembled Length (in) | 47.76 in |
| Assembled Width (in) | 47.76 in |
| Assembled Weight (lb) | 8.00 lb |
| Carpet or Rug Texture | Pile |
|---|---|
| Product Use(s) | Indoor |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Assembled Length (ft) | 4 ft |
| Assembled Width (ft) | 4 ft |